ZAHRÁDKA, M. Návrh zařízení pro sledování hydrostatického tlaku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Pruša, Radomír

V rámci bakalářské práce se student zabýval konstrukcí nivelačního zařízení, které je založeno na měření hydrostatického tlaku. Oceňuji samotnou tvorbu po stránce konstrukčního a programového řešení. Výstupem práce je funkční vzorek nivelačního zařízení, který byl rovněž ověřen pomocí měření. Na kvalitě práce se odrazila skutečnost takřka nulového zájmu ze strany studenta o jakoukoli komunikaci či konzultaci. Přes zmíněnou výtku student splnil všechny body zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Bražina, Jakub

Předložená bakalářská práce a celkovém počtu 37 stran se zabývá návrhem zařízení pro sledování hydrostatického tlaku za účelem nivelačního měření ve stavebnictví. V rešeršní části student až vyčerpávajícím způsobem popisuje měření tlaku a nástroje k tomu určené. Praktická část začíná popisem celého zařízení, což by měl být i popis konstrukčního řešení. Zde bych ocenil, kdyby byly rozpracovány možné varianty a výsledná zvolená varianta podrobněji popsána. Následuje popis použitého hardwaru, sestavení a zapojení měřicího zapojení. Poté následuje přiblížení navrhnutého řídícího programu na platformě Arduino. Samotný kód je vcelku přehledný a jednoduše pochopitelný. V další části student rozebírá faktory ovlivňující měření, kde oceňuji zpracování a implementaci aproximační funkce hustoty vody do programu. Následuje část popisující měření a tabulky naměřených výsledků bez a s pozorováním vlivu teploty na hustotu kapaliny. V poslední části praktické části student popisuje energetickou náročnost navrženého měřícího zařízení. V práci postrádám diskusi výsledků a zamyšlení a zhodnocení, zda je vůbec relevantní snažit se o sestavení měřicího zařízení na tomto principu, jelikož podle výsledku měření dochází ke značné nepřesnosti v měřených výškách, i když jsou dnes k dostání laserové vodováhy a jiné nástroje pro měření vodorovných rovin za velmi atraktivní ceny. V práci je rovněž množství překlepů a pravopisných chyb. Navíc v práci postrádám množství citací u textů a použitých obrázku jako například u obrázku 2.1. „Digitální vodováha“, které předpokládám, že nejsou autorským výtvorem studenta. I přes zmíněné nedostatky práce splnila všechny vytyčené cíle a za předpokladu, že student odpoví na doplňující otázky, doporučuji práci k obhajobě s celkovým hodnocením dobře C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132424