KARLÍKOVÁ, A. Analýza intrakardiálního elektrogramu srdečních arytmií ve spektrální oblasti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Studentka Adéla Karlíková vypracovala svoji bakalářskou práci na téma Analýza intrakardiálního elektrogramu srdečních arytmií ve frekvenční oblasti. Tato práce vznikla ve spolupráci s Mezinárodním centrem klinického výzkumu (FNUSA-ICRC). V teoretické části jsou popsány základy anatomie a fyziologie srdce, srdeční arytmie a měření elektrických projevů srdeční činnosti. Dále je zde popsáno vybavení elektrofyziologického sálu, na kterém studentka pracuje. Organizace jednotlivých kapitol není úplně vhodně volena, některé informace se překrývají napříč kapitolami. V praktické části práce byl na základě literární rešerše navržen postup zpracování intrakardiálních elektrogramů ve frekvenční oblasti. Na základě dostupného vybavení bylo pro realizaci vybráno prostředí LabView. Studentka navrhla programy pro celý proces zpracování od načítání analogového výstupu pomocí záznamové karty, přes předzpracování signálu až po realizaci metody dominantní frekvence. Na základě literatury bylo provedeno větší množství různých realizací, které se lišily v použití různých filtrů a dílčích kroků zpracování signálů. Pro testování metod použila elektrofyziologické záznamy několika subjektů, kteří jsou rozděleni do tří skupin. Závěry stanovené studentkou jsou v souladu s poznatky v literatuře. Studentka byla po celou dobu aktivní a využívala konzultací. Práce cituje 33 položek, nicméně některé nejsou v seznamu zpracovány podle normy. Práce je doplněna seznamem symbolů a zkratek, v němž jsou některé položky nadbytečné a vhodnější by bylo abecední řazení. Výrazně kladně hodnotím implementaci v prostředí Labview a naměření vlastní sady signálů na klinickém pracovišti. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou velmi dobře (B – 85 bodů).
Studentka Adéla Karlíková se ve své práci věnuje návrhu metody pro mapování komorových arytmií a její následné realizaci a testování v prostředí LabView. V teoretické části shrnuje znalosti anatomie a fyziologie srdce, srdečních arytmií a možností jejich intrakardiálního vyšetření. V rámci praktické části ve spolupráci s Mezinárodním centrem klinického výzkumu provádí záznam signálů z vyšetření a následné offline zpracování. Při něm aplikuje vhodné prostředky pro detekci dominantní frekvence a následné vyhodnocení místa arytmie. Výsledky práce pak studentka vhodně vyhodnocuje. Téma bakalářské práce považuji za zajímavé, oceňuji především použití navržené metody v praxi a netradiční realizaci programu v prostředí LabView. Úroveň práce je bohužel snížena celou řadou nedostatků. Text práce je rozvržen chaoticky, teoretická část se postupně prolíná s částí praktickou, což snižuje čtivost práce a orientaci v ní. Důležité informace jako parametry snímaného signálu musí čtenář složitě hledat, zatímco okrajovým tématům jsou věnovány celé podkapitoly (například podkapitoly 5.2 a 5.3). Členění kapitol je především v druhé části nesmyslné, závěr jako jedenáctá kapitola to jen potvrzuje. Řada obrázků má nízkou kvalitu, jsou nevhodně ořezány nebo nejsou v jazyce práce. I přes uvedené nedostatky považuji všechny body zadání za splněné, práci tak doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení C (77 bodů).
eVSKP id 110504