GALANOVÁ, Z. Analýza Arterial Spin Labeling MRI dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Krátká, Lucie

Studentka se ve své práci měla zabývat analýzou Arterial Spin Labeling bezkontrasntní metody MRI perfúze. V práci je nastíněn teoretický úvod k magnetické rezonanci. Dále je zde základní literární rešerše nastíňující princip ASL metody a její analýzy. Studentka se dále seznámila s formátem dat vysputujícím z programu ParaVision version 5.1. Pro načtení těchto dat zvolila toolbox pvtools od firmy Bruker. Vytvořila uživatelské prostředí pro analýzu ASL dat. Vytvořený program je sice funkční, ale výsledné mapy průtoků neodpovídají mapám, které studentka analyzovala v komerčním programu ParaVision version 5.1. GUI by bylo vhodné doplnit o možnost odečtení hodnot pixelu z jednotlivých obrazů nebo alespoň o colorbary, které by ukazovaly rozsah hodnot v obrazech. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Výhrady mám zejména k nejednotnotnému stylu obrázků v teoretické části práce a ke špatně zvolené škále a absenci colorbarů u obrázků z vytvořeného GUI. Např. Obr 18 na str. 32 díky tomu nemá žádnou informační hodnotu. Dále obr 24-27 mají neúplné popisky a značně rozdílné rozsahy na jednotlivých osách ukazují, že ve vytvořeném programu je chyba ve výpočtu, které se dalo předejít, kdyby studentka využívala konzultací i v průběhu semetru a ne až na jeho konci.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Jiřík, Radovan

Předložená práce se zabývá kvantifikací průtoku krve metodou ASL. Teoretická část je vhodně členěna a poměrně srozumitelně napsána. V části popisující kvantifikaci perfúze pro ASL chybí popis kvantifikace pro akviziční metodu FAIR, která byla použita v praktické části práce. V části realizace se studentce nepodařilo napsat v prostředí Matlab program pro načtení rekonstruovaných MR obrazů. Za pravděpodobný důvod neúspěchu uvádí „zakódování souboru“ výrobcem. To ale neodpovídá skutečnosti. Načtení souboru studentka vyřešila pomocí dodaného programu (napsaného také v prostředí Matlab), v jehož zdrojovém kódu bylo možné postup načítání obrazů ověřit. Následné zpracování obrazů za účelem kvantifikace perfúze již implementovala studentka sama. Funkčnost programu ale není zřejmá, protože jediná mapa perfúze, kterou studentka uvádí (obr. 22) vypadá nereálně. Chybí vizuální porovnání perfúzních map vygenerovaných vlastním programem a programem ParaVision. Porovnání kvantifikace toku pomocí obou programů bylo provedeno pomocí bodových grafů. Kdyby autorka neopomenula u všech těchto grafů popisy os a jednotky, možná by si všimla, že hodnoty odhadnuté oběma programy se liší přibližně o 10 řádů. Autorka ale uvádí, že výsledky ukazují, že vytvořená metoda je funkční. Lineární část bodových grafů to naznačuje, její sklon a posun ale neodpovídá očekávání. Práci hodnotím přesto jako přijatelnou a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 84341