BURIAN, J. Autonomní napájecí zdroj se zvýšenými požadavky na EMC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Hejátková, Edita

Práce řeší návrh a praktickou realizaci zdroje se zvýšenými požadavky na elektromagnetickou kompatibilitu (EMC). Student využíval modelování a simulačních prostředků umožňujících efektivní návrh zařízení a to jak elektrické části, tak i části mechanické, která s ohledem na zvýšené požadavky EMC (stínicí účinost) byla neméně důležitou. Byly tak dokonalým způsobem propojeny obě oblasti související s konstrukcí elektronických zařízení a to část elektrická s mechanickou. Velmi si cením i závěrečného testování stěžejních parametrů zařízení (elektromagnetického vyzařování) i vlivu klimatických podmínek (teploty). Bohužel zařízení v době odevzdání práce nebylo finálně dokončeno z důvodu problémů při výrobě krytu zařízení. Toto ovšem nebylo v možnostech studenta ovlivnit a i přes tento „nedodělek“ je možno práci hodnotit jako ukončené dílo, jelikož návrh je kompletní a veškeré elektronická část byla realizována a pečlivě proměřena. Student řešil zadanou problematiku s velkým zájmem a svědomitě. Práce je členěna přehledně. Grafické zpracování je celkově na dobré úrovni. Předložená práce a její zpracování dle mého názoru splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Deneš, Roman

Předložená práce si klade za cíl kompletní návrh mechanické a elektrické části napájecího zdroje pro kamerový systém. Práce je vhodně rozdělena do tří kapitol. V první kapitole zabývající se mechanickým návrhem student velmi detailně rozebral vhodné materiály a jejich vlastnosti. V potaz vzal i možné problémy s odvodem tepla. 3D model vytvořený v návrhovém softwaru Solidworks je na velmi vysoké úrovni. Druhá kapitola se věnuje samotnému návrhu napájecího zdroje. Zdroj se skládá ze dvou DC-DC měničů, Li-ion akumulátorů, vstupních a výstupních filtrů. Při návrhu student též myslel na elektroniku pro indikační diody a ochrannou elektroniku, která je vzhledem ke zvolenému typu akumulátorů nezbytná. Pozitivně hodnotím srovnání několika typů DC-DC měničů s ohledem na jejich účinnost a generované rušení. Třetí kapitola se věnuje ověření vlastností zařízení. Funkčnost samotného zařízení byla ověřena při testovacím provozu. Emise šířené vedením splňují požadavky nejpřísnější civilní normy. Emise šířené vzduchem jsou dle uvedených výsledků zanedbatelné. U zkompletovaného zdroje lze předpokládat, že emise ještě poklesnou. Ověření odolnosti nebylo provedeno z důvodu absence ochranného krytu, ačkoliv vzhledem k návrhu zařízení lze očekávat, že zde nenastanou problémy. Zařízení je plně funkční a splňuje veškeré body zadání. Úroveň technického zpracování hodnotím jako nadprůměrnou. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni, přesto se místy objevují hovorové výrazy (např. trubka či kopeček). U grafů je špatně čitelný popis osy y. Informace pod obrázkem (EUT, Model, atd.) nejsou ve většině případů vyplněny, čili jsou zde naprosto zbytečně. Grafy samotné by mohli být v českém jazyce, ačkoliv lze akceptovat, že se jedná o export přímo z měřícího softwaru. Při výběru studijních pramenů bych očekával i několik pramenů týkajících se návrhu elektronické části zařízení, především pak DC-DC měničů. Ostatní prameny jsou zvoleny vhodně. I přes zmíněné nedostatky ve formálním zpracování hodnotím přeloženou práci jako výbornou. Student prokázal, že je schopen samostatně realizovat velice komplexní projekt, který svou podstatou zasahuje do několika oborů. Navrhuji proto tuto práci k obhajobě se stupněm výborně a počtem bodů 92.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 94113