HRÁČEK, M. Implementace koncového bodu v síti SpaceWire do FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student Marek Hráček vypracoval bakalářskou práci na téma Implementace koncového bodu v síti SpaceWire. Cílem této práce bylo vytvořit modul zajišťující přijímání a odesílání dat v síti. Na ověření funkčnosti návrhu pracoval s Ondřejem Peroutkou, který ve své bakalářské práci navrhoval verifikační model koncového bodu v síti SpaceWire. Cíle práce byly splněny, navržený modul byl plně verifikován vzhledem ke standardu, byla provedena časová analýza a simulace asynchronní části modulu. Otestování navrženého modulu v obvodu FPGA nebylo možné vzhledem k absenci referenčního modulu. Vzhledem k analýze časových parametrů a post-route simulaci asynchronní oblasti a vyčerpávající verifikaci lze modul považovat za funkční. Student si práci rozdělil rovnoměrně, pracoval samostatně a pravidelně docházel na konzultace. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, kapitoly na sebe logicky navazují a text je vhodně doplněn obrázky. Kvalitu textu však snižují občasné překlepy a nevhodně či složitě formulované myšlenky. Na základě uvedených faktů navrhuji hodnocení A/96 bodů.
Cílem práce bylo vyvinout vlastní návrh rozhraní koncového bodu sběrnice SpaceWire, jež bude ovládat všechny základní funkce standardu, a které bude možné v budoucnu modifikovat pro podporu další funkcionality. V první části práce je podrobně popsán standard sběrnice SpaceWire. Ve druhé části práce student podrobně popisuje návrh jednotlivých komponent a jejich funkce v samotné komunikaci. Student ve své práci dost často popisuje jednotlivé komponenty velmi detailně a chybí zde konkrétní grafická reprezentace (např. registr early_reg, check_reg apod.). Téma je natolik komplexní, že tento nedostatek pak činí práci lehce nepřehlednou. Nicméně odborná úroveň bakalářské práce je na velmi slušné úrovni. Logická struktura bakalářské práce a návaznost jednotlivých kapitol je na ucházející úrovni. Formální stránka předkládané práce je na dobré úrovni s menším množstvím překlepů a formálních chyb. Student také velmi často používá termíny, které nejsou úplně nejvhodnější (např. kabely místo vodičů případně signálů). Tyto skutečnosti však nesnižují kvalitu práce. Z práce je však znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou, která je technicky velmi náročná. Student efektivně využil dostupnou literaturu a získané znalosti použil pro zdárné dokončení bakalářské práce. Cíle práce se podařilo splnit.
eVSKP id 94119