PŘIBYLA, D. 3D tisk kovů drátovými metodami svařování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Sigmund, Marian

Předložená práce s názvem „3D tisk kovů drátovými metodami svařování “se zabývá aktuálním tématem a porovnáním jednotlivých metod 3D tisku kovů, včetně posledních vývojových i praktických zkušeností s aplikací zmíněných technologií v oblasti aditivní technologie. Práce je rozdělena do tří kapitol a závěru. Po stručném úvodu, následuje rozbor jednotlivých technologií 3D tisku drátem, včetně odkazů na konstrukce zařízení, které tento 3D tisk kovů umožnují. Je popsáno i následné obrábění vytištěných kovových dílů v souvislostí s hybridními 3D tiskárnami. Následuje experimentální část, kde je popsáno pracoviště pro 3D tisk kovů, včetně jednotlivých zařízení. Konkrétně je posána technologie CMT a kní vhodní dodavatelé robotizace i vhodná aplikace pro tuto technologii 3D tisku kovů. Vše podstatné je autorem publikováno v závěru. Po formální stránce mimo toho, že úvod, závěr a dokonce citace a seznamy nečíslují počty stran, což pokud bysme odpočetli tyto strany z celkového rozsahu je na hraně v rozsahu bakalářské práce, nemá práce zjevných či výrazných formálních nedostatků. Po odborné stránce bych možná doplnil k podstatným záležitostem, které mají vliv na geometrii vytištěné housenky i jiné procesní parametry jako například průtoky ochranného plynu, vnesené teplo pro 3D tisk a například teplotu interpas (mezihousenkovou) atd. Jinak po odborné stránce nemám k práci dalších připomínek. Autor práce docházel na smluvené konzultace. Spolupracoval sám aktivně i s jinými odbory např. aditivní technologií VUT k získání vlastních poznatků, ze kterých čerpal data pro svou bakalářskou práci. Autor tím pádem splnil všechny cíle ze zadání bakalářské práce, o zvolenou problematiku 3D tisku kovů drátovými metodami se sám zajímal a proto jeho práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Izák, Josef

Předložená bakalářská práce s názvem „3D tisk kovů drátovými metodami svařování“ obsahuje 28 stran a je rozdělena do 3 kapitol. Hlavním cílem bylo vypracovat literární rešerši vhodných technologií pro 3D tisk drátovou metodou spojenou s doporučením dodavatelů automatizace, robotizace pro 3D tisk kovů, představení zkompletovaného pracoviště pro 3D tisk kovů s následným zhodnocením vhodnosti technologie, vůči dané aplikaci. V úvodu je rozebrána motivace, pro vypracování této literární rešerše. V první kapitole jsou nastíněny možnosti 3D tisku pomocí drátových metod svařování – WLAM, EBAM, WAAM (TIG, PAW, MIG/MAG, WAAM – CMT) a hybridní technologie tisku kovu. Mimo dobrý popis jednotlivých technologií 3D tisku kovu, velmi oceňuji obohacení o výstupy výzkumů z článků. Dále je u každé technologie doplněn obchodní zástupce, dodavatel, či výrobce 3D tiskáren, jako doporučení, která firma se touto problematikou technologie 3D tisku zabývá. Také kvituji kap. 1.4, kde je nastíněna možnost hybridizace jednotlivých technologií. V druhé kapitole je rozebrána pracoviště 3D tisku kovu, která se nachází na Ústavu konstruování VUT FSI v Brně, kdy se jedná o technologii WAAM – CMT. Jsou zde rozebrány parametry a jednotlivé části pracoviště – robot KUKA KR 60 HA spolu se zdroje pro svařování Fronius TransPuls Synergic 3200 CMT R. Následující kapitola popisuje aplikaci zdroje CMT na 3D tisk hořčíkových slitin, konkrétně slitiny AZ 61 (Mg-Al-Zn). Jsou zde nastíněny jednotlivé problémy, které mohou nastat, během této aplikace 3D tisku. Závěrem je rozebráno využití technologie 3D tisku pomocí zdroje CMT a následné konstatování vhodnosti volby této technologie pro tuto aplikaci, především díky studenému přenosu kovu. Obecně 3D tisk kovu je momentálně často skloňovanou problematikou na půdě praxe i teorie. Po formální stránce neobsahuje práce významné nedostatky, je přehledná a srozumitelná. Problematika je zpracována na velmi dobré úrovni a nabízí přehled jednotlivých technologií 3D tisku kovů drátovou metodou, pokrok v oblasti výzkumu a dodavatele technologií. Konstatuji, že stanovené cíle bakalářské práce byly splněny v plném rozsahu a z výše uvedených důvodů doporučuji bakalářskou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139669