KŘEČEK, T. Malé modulární reaktory a možnosti jejich využití [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student Tomáš Křeček vypracoval bakalářskou práci na velmi aktuální téma – malé modulární jaderné reaktory (SMR). Jaderné elektrárny s těmito reaktory jsou stále více diskutovány a uvažovány jako náhrada za velké jaderné bloky, za vysloužilé uhelné bloky, jako teplárny, zdroje průmyslového tepla či energie pro odsolování. Mohou být jedním z efektivních nástrojů, jak může Evropa či dále celý svět postupně přecházet k uhlíkové neutralitě tak, jak si to naše politická reprezentace odhlasovala ve strategických dokumentech. Kombinace jaderných a obnovitelných zdrojů energie je proto logickým nástrojem pro země jako je Česká republika. Student téma sám navrhl a dle jeho návrhu bylo téma teprve vypsáno. Student pracoval samostatně, průběžně, konzultace neprobíhaly příliš často, avšak dostatečně; student žádal o konzultace ve chvíli, kdy řešil konkrétní problém a byl poté na konzultaci dostatečně dobře připraven. Téma zpracoval komplexně a systematicky, oceňuji i analýzu využití SMR v České republice, která dává práci přesah přes pouze rešeršní práci. Dokázal bych si představit, že kdyby práce prošla ještě jednou podrobnou finální kontrolou, byla by slohově a jazykově na vyšší úrovni, nicméně i takto student zpracoval téma čtivě a zajímavě. Také nejsem úplně spokojen s členěním některých kapitol (např. kap.5 „SMR technologie“). Práci proto hodnotím na pomezí mezi známkou výbornou a velmi dobrou. Závěrem posudku konstatuji, že student bezezbytku splnit zadání práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji těsným A, výborně, 1 (90 bodů).
Student se ve své práci zabývá malými modulárními reaktory (SMR) a možnostmi jejich využití. Student v práci popsal základní technické aspekty SMR, jejich historický vývoj a současnou situaci SMR v ČR i ve světě. Dále student shrnul jednotlivé technologické koncepty, které jsou pro aplikaci v SMR uvažovány. Následně jsou stručně popsány reaktory, které jsou ve výstavbě nebo již v provozu a také jsou v práci popsány vybrané koncepty SMR v různých fázích vývoje. V poslední kapitole student rozebírá možnosti stavby malých modulárních reaktorů v ČR. Práce má rešeršní charakter a splnila stanovené cíle, nicméně některé významné problémy byly v práci pouze zmíněny bez dalšího popisu nebo alespoň odkazu na relevantní literaturu. Přičemž se jedná o důležité otázky, které budou rozhodující pro úspěšnou komercionalizaci SMR reaktorů. Především se jedná o problematiku licencování v kapitole 8.1 a náklady na vyrobenou kWh z jaderné elektrárny, které se u jednotlivých elektráren výrazně liší i u dnes stavěných elektráren a pravděpodobně se bude významně odlišovat u jednotlivých typů SMR. Některé pasáže jsou napsány příliš obecně, bez konkrétních dat, která by podpořila autorovo tvrzení. Například v kapitolách 6.1 a 6.2 autor uvádí, že reaktor RITM-200 je oproti KLT-40S kompaktní, ale už neuvádí rozměry reaktorů. V kapitole 6.4 je uvedeno, že reaktor CAREM bude produkovat přehřátou páru, ale již není uvedeno, jaké teploty dosáhne a o kolik stupňů bude přehřátá, vzhledem k tomu, že tradiční PWR jednotky produkují sytou páru, je tento fakt poměrně významný. Dále by bylo vhodné doplnit u některých výrobců obrázky, které znázorňují jejich funkci, u většiny výrobců mnoho veřejných informací není, ale například firma NuScale poskytuje podrobné informace, které by umožnili čtenáři lépe pochopit inovační design SMR oproti tradičním velkým blokům. Kapitola 5 o jednotlivých typech SMR je dle mého názoru příliš stručná, jednotlivé technologie se od sebe výrazně liší a autor nevěnuje dostatečnou pozornost rozdílům mezi tlakovodními reaktory a reaktory IV. Generace, přičemž jsou tyto rozdíly zásadní z hlediska úsilí a času potřebného k licencování a výroby jednotlivých SMR. Z formálního hlediska bych vedle drobných gramatických chyb vyčetl způsob řazení referencí v seznamu literatury, který není ani abecední ani dle pořadí výskytu v textu. S výjimkou výše zmíněných nedostatků považuji práci za přínosnou a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 127259