FARUZEL, V. Charakterizace nových českých odrůd chmele [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Pořízka, Jaromír

Bc. Vojtěch Faruzel měl za úkol ve své diplomové práci charakterizovat nové, dříve do hloubky neanalyzované odrůdy chmele. Toto téma vzniklo ze spolupráce FCH VUT a Chmelařského institutu v Žatci. Student projevil zájem o toto téma, což se projevilo i během realizace celé práce. V laboratoři prokázal schopnosti na úrovni studenta 2. ročníku navazujícího studia. Na výsledcích práce bylo vidět, že student pracoval precizně. Ke zpracování výsledků Bc. Faruzel využíval pokročilého statistického aparátu. Samotná diolomová práce nevyžadovala z odborného hlediska mnoho korekcí. Bylo však patrné, že se studentovi nedostávalo ke konci tolik času kolik by potřeboval k odladění formálních nedostatků. V každém případě jsem byl ale s počínáním Bc. Vojtěcha Faruzela spokojen, splnil cíle práce a hodnotím jej celkovou známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Diviš, Pavel

Bc. Vojtěch Faruzel se ve své diplomové práci věnuje charakterizaci 4 odrůd českého chmele. Pro analýzu chmele použil metodu molekulové absorpční spektrometrie a plynové chromatografie. Teoretickou část DP zpracoval student pečlivě a přehledně v dostatečném rozsahu. Kapitola 2.5. nicméně působí jako nadbytečná a svým rozsahem nepřináší žádné cenné informace. U popisu odrůd bych uvítal fotografii konkrétního chmele. V experimentální části jsou dostatečně popsány všechny prováděné experimenty. Kapitola výsledky a diskuse není sice nikterak rozsáhlá, ale svým obsahem je vyvážená. Autor zde popisuje získané výsledky a zároveň dosažené výsledky konfrontuje s výsledky jiných autorů. Pro finální zhodnocení výsledků autor použil vícerozměrnou statistickou analýzu. K této části práce mám připomínky k nevhodně použitému vyjádření množství látek v % rel, a dále mi zcela nejsou jasné výsledky PCA analýzy. V grafickém znázornění se oběvuje všech 26 zjištěných parametrů, přitom komponenty 1 a 2 dohromady nesou pouze přibližně 75 % veškeré získané informace. Závěry práce jsou jasné a lze s nimi souhlasit. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Autorovi bych vytknul občas se vyskytující překlepy v textu a nepřesné formulace typu "ze značného počtu identifikovaných látek", "výsledné hodnoty TFC", "analyzované parametry", "odrůdy mají statisticky významné rozdíly od ostatních odrůd", "stanovované odrůdy", "lepší výsledky kvality i kvantity" apod. Celkově lze konstatovat, že cíle práce Bc. Faruzel splnil, autor práce prokázal schopnost práce s literaturou, s textem, experimentální zručnost i schopnost kriticky se zamyslet nad výsledky práce. Předložená DP splňuje všechny požadavky kladené na VŠKP a proto práci doporučuji k obhajobě s výslednou známkou B-velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139173