SEIFERT, J. Měření výšky hladiny vody [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Ing. Jiří Seifert vypracoval bakalářskou práci na téma „Měření výšky hladiny vody“. Hlavním cílem práce bylo navrhnout a realizovat automatické měření výšky hladiny vody v nádrži na dešťovou vodu. Práce je rozdělena do dvou hlavních kapitol, první kapitola řeší teoretický rozbor možností měření a druhá popisuje samotný návrh a realizaci navrženého systému měření. Realizované zařízení umožňuje měření výšky hladiny s možností vzdáleného monitoringu přes mobilní aplikaci. Součástí praktického výstupu je také cenová kalkulace výsledného zařízení. Zadání práce student splnil bez výhrad, funkční zařízení demonstroval v rámci konzultace. Formální stránka práce odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci, v práci se vyskytují některé typy formálních chyb, které však nesnižují celkovou kvalitu práce. Student k řešení bakalářské práce přistupoval velmi zodpovědně, pravidelně konzultoval, diskutoval možná řešení, velmi se snažil o co nejlepší návrh zařízení a pochopení všech souvislostí mezi návrhem a výslednou realizací. Práce ukazuje, že se student zmíněné problematice věnoval a rozumí jí. Navrhuji proto práci k obhajobě a hodnotím 85 body.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Háze, Jiří

Úkolem studenta bylo navrhnout a realizovat začízení schopného měření výšky hladiny v uzavřené jímce na vodu. Z hlediska splnění úkolu lze konstatovat, že byl tento splněn. Student rozebral možnosti, jak výšku hladiny kapaliny měřit a vybral nejvhodnější variantu řešení. Jedná se o jednoduché řešení bez nějaké přidané hodnoty, nicméně pro bakalářskou práci je dostačující a zařízení splní svůj účel. Struktura práce je rozdělena na teoretický rozbor a samotné řešení. V teoretické části chybí rozbor současného stavu, zda existují již komerčně prodávaná řešení a jejich srovnání z hlediska funkce a parametrů. Praktická část má logické členění, jsou zde uvedena potřebná bloková i součástková schémata, výpočet a výběr součástek, vývojové digramy pro funkci měření a vyhodnocování naměřených dat. Formální zpracování práce je na rozumné úrovni. V tomto ohledu mám řadu připomínek - v teoretickém rozboru není uvedena žádná citace použité literatury, - odrážkový seznam nemá velká písmena na začátku odrážek, - řada překlepů a nesprávné skloňování, - v některých rovnicích nejsou popsány všechny veličiny, - rovnice nejsou správně zakomponovány do vět, - v textu je občas použita ich forma místo trpného tvaru vět, - pozor na rozdíl měřicí a měřící, řidící a řídící, - chybí číslování tabulek, - display vs. displej, - v podkladech v práci chybí návrh DPS, - kap. 6 Seznam příloh chybí seznam příloh. Konstatování uvedené v kapitole není v pořádku, - kapitola Závěr by měla objektivně zhodnotit výsledky řešení práce, co se povedlo nebo nepovedlo realizovat, vyhodnotit výsledky, případně je porovnat s konkurenčními řešeními. V závěru této práce je z tohoto uvedena jen část, velký podíl má text vágního charakteru (například druhý odstavec). Vzhledem k výše uvedených skutečnostem hodnotím práci stupněm C.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 127074