REHÁK, O. Vyhodnocení vlastností mobilních sítí na základě dlouhodobých měření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Slanina, Martin

Cílem doplomové práce Ondreje Reháka bylo sestavit sadu vhodných nástrojů a provést a vyhodnotit dlouhodobé měření vlastností mobilní sítě v různých lokalitách. Pro samotné měření byla použita, upravena, a na hardwaru FEKT nasazena volně dostupná mobilní aplikace OpenRMBT, kterou využívají i někteří národní regulátoři, včetně Českého telekomunikačního úřadu. Student provedl několikatýdenní měření a provedl vyhodnocení výsledků, nepodařílo se však provést srovnání výsledků získaných v různých lokalitách s ohledem na omezení pohypu osob kvůli epidemiologické situaci v ČR v průběhu jarních měsíců. To však nijak nesnižuje kvalitu provedené práce a záskaných výsledků a zadání práce tak považuji za splněné. Student vytvořil také interaktivní vizualizaci získaných měření, která však bohužel není v textu práce podrobněji popsána. Je škoda, že v textu práce není analyzován časový vývoj přenosové rychlosti dosažené v jednotlivých týdnech měření. Taková analýza by mohla ukázat na souvislost měnícího se pohybu osob při změně epidemiologických opatření v ČR a dosažitelných vlastností datového připojení v mobilní síti. V průběhu semestru student pravidelně reportoval průběžně dosažené výsledky a konzultoval další postup práce. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni, je však psána ve slovenském jazyce a proto nedovedu posoudit gramatickou správnost.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Miloš, Jiří

Diplomová práce Bc. Ondreje Reháka je zaměřena na dlouhodobá měření vlastností sítí LTE a jejich vyhodnocení. Teoretická část práce je přímočará, student se zde věnuje popisu relevantních parametrů rádiového rozhraní LTE, dále diskutuje dostupné měřicí metody, HW a SW řešení. Pro realizaci dipl. práce vybírá student metodu agentů v koncových zónách, mobilní telefon Samsung Galaxy A10 a měřicí open-source aplikaci RTR-NetTest pro Android. Student v další části popisuje realizaci měřicího setupu, včetně instalace serverů (viz obr. 3.1, str. 28). Dále bylo realizováno pilotní měření, které ověřilo základní funkčnost celého setupu. Student provedl jedno dlouhodobé měření v trvání 6 týdnů v jedné lokalitě, které vyhodnocuje. Pro prezentaci výsledků student připravil přehlednou webovou stránku s možností filtrace dat. Součástí práce je základní analýza parametrů měřené sítě, především přenosových rychlostí downlink a uplink. Bohužel, část analýzy je - dle mého názoru – strohá. Analýza spíše představuje přehled možností zobrazení samotné webové prezentace. Student se zaměřil především na propustnost sítě, ukazatelům stavu sítě se věnuje okrajově. Velkou slabinou této části práce je i velmi vágní popis podmínek (parametry sítě, atd.), za kterých byla data získána. Chybí například informace o mobilním operátorovi, o buňce, ke které bylo měřicí zařízení během testů připojeno, frekv. pásmo, šířka pásma apod. Uvážení těchto vstupních parametrů by mohlo pomoci při analýze získaných dat. Z objektivních důvodů nebylo možno provést měření na různých místech, jak bylo požadováno v zadání. O to více se student mohl zaměřit na analýzu změřených dat. Práce obsahuje minimum formálních nedostatků. Tabulky 2.1 a 2.2 jsou velice nepřehledné, položky Ano/Ne měly být spíše rozlišeny barvou. Student, dle mého názoru, zadání splnil a prokázal odborné inženýrské schopnosti, práci proto doporučuji k obhajobě. Hodnocení: B/86b.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 126134