MAŤAŠOVÁ, D. Řízení a regulace teploty transportního boxu na léčiva [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Cílem práce studentky Daniely Maťašové byl návrh monitorování a řízení teploty v převozním boxu léčiv. V rámci rešerše studentka nastudovala podklady – především z autority SÚKL – definující legislativní požadavky pro podmínky převozu léčiv, dále navrhla systémový návrh za účelem splnění požadavků, které byly upřesněny zadavatelem práce. Práce řeší absenci takového boxu v mobilních službách, kde dochází k převozu léčiv za různých teplotních podmínek. Prvotní koncept práce byl postaven na platformě Arduino UNO, pro následné testování byl koncept „přenesen“ na vývojovou desku NANO, se kterou je již počítáno v návrhu DPS. Software považuji za robustní a logicky sestavený. Oceňuji zajímavý prvek nastavení limitu teploty tak, aby s tímto limitem nemohl manipulovat personál. Po formální stránce je v práci místy patrné, že jazyk práce není rodným jazykem studentky, na druhou stranu oceňuji, že se rozhodla práci psát v českém jazyce. Množství použité literatury je více než dostatečné, třebaže hodně zdrojů odkazuje na katalogové listy. Jako vedoucí velmi kladně hodnotím přístup a aktivitu studentky, kdy se bez větších předchozí znalostí hardwaru, práce s mikrokontroléry či CAD / Eagle systémů pustila do pro ni zcela nového tématu a dotáhla zařízení do úspěšné realizace. Výsledkem je tak funkční koncept, který odráží požadavky zadavatele. Zadání práce považuji za splněné a s ohledem na aktivitu studentky při řešení práce hodnotím známkou „výborně“ A / 90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Králík, Martin

Studentka Daniela Maťašová se ve své práci zabývá návrhem a konstrukcí chlazeného boxu na léčiva. V teoretické části práce shrnuje poznatky v oblasti měření a regulace teploty a dále problematiku transportu léčiv. V praktické části se věnuje návrhu a konstrukci polystyrenového boxu pro přepravu léčiv s možností měření a regulace teploty uvnitř boxu. Odevzdaná práce má od úvodu po závěr 48 stran a je členěna do 7 kapitol. Především v kapitole 3 a 4 se řada témat a informací opakuje a bylo by vhodnější tuto část práce obsahově redukovat. Teoretická část sice splňuje obsahově požadavky zadání, nicméně text je psán spíše populárně naučným stylem a obsahuje tak řadu vágních nebo nepřesných tvrzení. To v kombinaci s množstvím chyb a překlepů snižuje práce. S podobnými neduhy se potýká i popis praktické části. Mimo již zmíněnou duplicitu obsahu kapitol 3 a 4 (například obrázky 3.1 a 4.1 jsou mimo jeden blok totožné) studentka jen velmi povrchně obhajuje volbu součástek, které se rozhodla použít. Jako příklad v kapitole 3.3.2 udává, že všechny vyjmenované senzory jsou "velmi přesné", jak přesné se už ale čtenář nedozví. Navíc během celé práce udává, že teplotní senzor komunikuje přes sběrnici I2C, nicméně senzor, který si vybrala, funguje na sběrnici 1-wire. Podobně, bez srovnání s jinými možnostmi a podrobnějšího popisu parametrů, je popsána i volba řídící jednotky, displeje, přepínače pro volbu teploty a dalších součástek. Naopak popis řídícího softwaru by mohl být mnohem stručnější, když je v práci uveden i podrobný vývojový diagram. Díky těmto nedostatkům pak má čtenář zmatek v tom, jaká byla použita mikroprocesorová deska, jaká byla použita konkrétní baterie a další. Přehlednosti nepřidává ani fakt, že jedinou obrazovou dokumentací finálního produktu je jen pár fotografií v příloze H, které nemají velkou výpovědní hodnotu a některé části, jako například baterie, na nich vidět nejsou. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. V práci bylo čerpáno z nadprůměrného počtu 61 zdrojů, ve většině případů jde ovšem o webové stránky, obrázky z internetu, datasheety, ve zdroji [2] zůstaly poznámky studentky, zdroj [7] obsahuje nefunkční odkaz. Navzdory výše uvedeným nedostatkům musím pozitivně ohodnotit množství práce, kterou studentka musela odvést při realizaci zařízení. To bylo očividně dovedeno do stavu prototypu, realizovaného na nepájivém poli a otestováno v simulovaných podmínkách. Zadání práce tak považuji za splněné a navrhuji hodnocení stupněm C, 70 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 142481