OŠKERA, J. Femtosekundové lasery a jejich aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Münster, Petr

Cílem práce studenta byl teoretický rozbor problematiky laserů se zaměřením na femtosekundové lasery. V rámci praktické práce měl student navrhnout zapojení pro měření Ramanovské spektroskopie. Zadání bylo splněno v plném rozsahu, kromě stanovených cílů student navíc realizoval aplikaci pro převod výkonů z jednotek Joule na Watt a provedl experimentální měření možnosti navázání vysokovýkonového laseru do optického vlákna. Student pracoval samostatně a pravidelně konzultoval průběžné výsledky práce. Problematice porozuměl velmi dobře. Formální zpracování práce je na dobré úrovni. Celkově jsem byl s prací studenta spokojen, proto navrhuji známku A, 94 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Urban, František

V předložené bakalářské práci je řešena problematika laserů, jejich vlastností a využitelnosti v aplikacích. Pro lepší pochopení dané problematiky student okrajově zmiňuje ve své práci historii a vývoj laserů. Dále je velice dobře popsán princip buzení koherentního záření laseru, které plynule pokračuje do kapitoly rozdělující lasery dle způsobu vyzařování laserového paprsku. Třetí kapitola popisuje rozdělení laserů do kategorií dle typu buzení laseru a aktivního materiálu v budícím prostředí. Vhodně je zde použit obrázek 3.1, který slouží k lepší orientaci v popsaných kategoriích. U kapitoly zabývající se femtosekundovým laserem student správně rozděluje účinosti ablace u nanosekundového laseru a u femtosekundového laseru. Tento fakt je velice důležitý pro následné využití daného femtosekunodvého laseru u zvolených aplikací. U experimentální části student využívá poznatků spektroskopie, které byly zmíněny v předešlé kapitole. Samotný experiment spočívá v pokusu navázat světelný paprsek velice výkonného laseru do optické sestavy tvořené nejprve POF vláknem a v druhé části tvořené mnohovidovým optickým vláknem. Výsledkem tohoto experimentu mělo být spektrum procházejícího záření vyhodnocované na spektrálním analyzátoru. Experimentální část však nebyla zcela dokončena z důvodu absence potřebných optických prvků a správně zvolených parametrů optické sestavy. Na závěr je zmíněna aplikace s využitím femtosekundového laseru pro detekci tekutin pro bezpečnostní účely. Bakalářská práce odpovídá zadání, zadání bylo splněno a práce je v normě s „obecnými“ požadavky kladenými na bakalářskou práci a obsahuje velice málo gramatických chyb. Student vytvořil nad stanovené cíle program sloužící pro přepočet energie v joulech na výkon ve wattech, který použil ve svém experimentu. Z výše stanoveného hodnotím tuto práci za zdařilou a doporučuji ji k obhajobě. 90b A

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 93672