BENÁČEK, P. Hodnocení kvality spánku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student Petr Benáček se ve své práci věnoval návrhu a implementaci postupů pro hodnocení kvality spánku z dat snímaných chytrými hodinkami. Téma je atraktivní vzhledem k dostupnosti hodinek pro širokou veřejnost, jednoduchosti sběru dat a uživatelskému pohodlí, v porovnání např. se standardním PSG vyšetřením. Student k řešení zadání přistupoval po celou dobu velice aktivně a zodpovědně. Samostatně našel relevantní literární zdroje a nastudoval si kritéria používaná pro hodnocení kvality spánku i pro práci s biologickými signály. Dále navrhl a zrealizoval několik postupů pro detekci spánku s využitím akcelerometrických a fotopletysmografických dat. Student provedl vhodné předzpracování surových signálů z dostupné databáze, odvodil vybrané příznaky, statisticky vyhodnotil jejich diskriminační vlastnosti a natrénoval několik umělých neuronových sítí. Realizované postupy využívají různé modality. Student také otestoval různé konfigurace sítě a různá nastavení parametrů učení sítě, jejichž vliv na úspěšnost klasifikace také popsal. Dosažené výsledky jsou srovnatelné s výstupy z jiných studií. Na základě výstupů automatické klasifikace student dále odvodil „globální“ parametry pro hodnocení kvality spánku a porovnal je s hodnotami odvozenými ze standardního hypnogramu, který byl vypracován s využitím simultánně snímaných PSG dat. Výsledky jsou shrnuté v přehledných tabulkách a jsou vhodně ilustrované pomocí grafů. Student kriticky vyhodnotil dosažené výsledky, popsal výhody i nevýhody použitých metod a navrhnul postupy, které by mohly umožnit spolehlivější analýzu spánku s využitím jednoduše získatelných dat. Dosažené výsledky jsou v souladu s očekáváními. Bohužel použití akcelerometrických a fotopletysmografických dat má jisté limitace při rozpoznávání dílčích spánkových fází, což se negativně odráží na výsledném hodnocení spánku. I přesto považuji výsledky za zajímavé a vhodné pro další zkoumání. Popis výstupů je místy chaotický, což je akceptovatelné, vzhledem k množství otestovaných verzí klasifikátorů. K formální stránce práce nemám větších výhrad. Zadání bylo splněno v plném rozsahu. Práci hodnotím stupněm A/97 b.
Student Petr Benáček se ve své bakalářské práci věnuje hodnocení kvality spánku. První kapitoly práce jsou pojaty jako literární rešerše, se zaměřením na problematiku spánku a jeho poruch, na možnosti jeho měření a vyhodnocování. Rešerše je výstižná a v rozsahu odpovídajícím potřebám navazující praktické části. V ní se student rozhodl pro skórování spánku netradičně využít dostupnou databázi záznamů z chytrých hodinek. Tato databáze obsahuje záznamy z akcelerometru a optického senzoru pro měření tepové frekvence. Záznamy student předzpracovává a po výběru vhodných příznaků klasifikuje pomocí neuronové sítě, výstup z klasifikátoru je dále využit pro výpočet parametrů, hodnotících kvalitu spánku. Jednotlivé kroky při zpracování a vyhodnocování dat jsou detailně a srozumitelně popsány. Výstupy student vhodně prezentuje, zaměřuje se především na špatné výsledky, zamýšlí se nad jejich příčinou a možným řešením. Při klasifikaci spánku do dvou kategorií - bdění a spánek - dosahuje student výsledků srovnatelných s dostupnou literaturou. Poněkud horších výsledků pak dosahuje při pokusech o rozdělení spánku na REM a NON REM, a při následném výpočtu parametrů, závislých na této klasifikaci. Takovéto výsledky jsou nicméně vzhledem k použitým signálům očekávatelné. K práci nemám větší výhrady, navzdory některým dosaženým výsledkům přináší kvalitní a podrobný rozbor problematiky hodnocení spánku pomocí komerčně dostupné nositelné elektroniky. Po formální stránce je práce v pořádku, drobné výtky mám pouze k horší čitelnosti některých grafů a k nejednotnému stylu v seznamu použité literatury. Zadání práce považuji za splněné, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A - 92 bodů.
eVSKP id 126691