JUHAS, M. Vizuální detekce elektronických součástek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Janáková, Ilona

Pan Juhas pracoval společně s kolegou panem Tomášem Hynčicou na řešení reálného projektu automatizace výroby hrotu pro mikroskopy atomárních sil. Práce obou studentů byly rozděleny na řešení software a hardware. Úkolem pan Juhase bylo navrhnout algoritmy detekující v obrazech všechny potřebné části součástek při všech jednotlivých fázích výroby a dále pak návrh celkové koncepce řídicí aplikace včetně uživatelského rozhraní. Zadání lze hodnotit jako časově i odborně velmi náročné. Předpokládalo nastudování různých metod analýzy obrazu, jejich implementaci a otestovaní a v neposlední řadě dobré programátorské schopnosti. Navržená aplikace je naprogramována v prostředí MS Visual C++ 2008. Pro algoritmy zpracovávající obraz je použita knihovna OpenCV. Aplikace je správně navržena tak, aby byla modulární. Umožněna je snadná změna parametrů, díky řešení nastavení přes konfigurační soubory i obsluhou přímo z programu. Dobře je navrženo zpracování některých akcí v samostatných vláknech. Důležité je i řešení vedení záznamů chování celé aplikace. Kód je přehledný a dobře komentovaný. Případné úpravy usnadní i dodaná kompletní dokumentace programu. Algoritmy pro vyhodnocení obrazu lze rozdělit podle jednotlivých fází výroby hrotu na: kalibraci, lepení hrotu a leptání. Nejsložitější je proces lepení hrotu, kdy je potřeba v obrazech detekovat hned několik částí, které navíc vzhledem k charakteru úlohy nemusí být všechny správně zaostřeny. Diplomant vždy navrhl několik alternativních metod, všechny otestoval a zhodnotil jejich úspěšnost i časovou náročnost. Zvolené postupy jsou vzhledem k výsledkům evidentně správné. Kladně hodnotím i studentovu schopnost pracovat v týmu, pružně reagovat na měnící se požadavky a podmínky, především hardware. Práce byla také úspěšně publikována na studentské soutěži EEICT. Výsledky práce jasně prokazují inženýrské schopnosti diplomanta, a proto práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Honec, Peter

Úkolem diplomanta bylo navrhnout a implementovat algoritmy pro detekci technologicky citlivých parametrů v jednotlivých fázích výroby hrotu pro mikroskopy atomárních sil. Dále bylo úkolem vytvořit uživatelské prostředí pro snadnou obsluhu a pohodlné nastavení klíčových parametrů algoritmů. Zadání je převzato z průmyslu, nejedná se tedy o syntetickou úlohu ale o reálný problém. V úvodní části práce je stručně popsán proces výroby hrotu a metodika snímání scény a souvisejícího vybavení, které bylo navrženo Bc. Tomášem Hynčicou. V další kapitole je rozebrána problematika zpracování obrazu s ohledem na reálný problém a okrajové podmínky dané požadovanou přesností měření, nutnou robustnost algoritmů a jednoduché ovládání. Diplomant musel pro úspěšné zvládnutí problému přistupovat k práci všestranně a se znalostí vazby na reálnou scénu, v práci byla řešena kalibrace scény včetně zvadnutí matematického aparátu, metody pro předzpracování obrazu i samotné algoritmy. Popis realizace zpracování obrazu je rozdělen do jednotlivých kapitol, které odpovídají jednotlivým technologickým krokům při výrobě hrotů. Každá zkoumaná a zpracovávaná scéna je odlišná a proto k ní bylo přistupováno individuálně s požadavkem docílit co největší úspěšnosti detekce a měření. Práce má charakter řešení komplexního problému. Vzhledem k náročnosti problému a jeho úspěšnému vyřešení nelze o úrovni diplomanta a jeho zjevných inženýrských schopnostech pochybovat. Velkým plusem kromě zvládnutí všech dílčích úloh je také schopnost spolupráce a komunikace v řešitelském týmu, bez které by nebylo možné projekt zdárně dokončit. Práce je psána věcně, v logickém sledu a bez formálních nedostatků. Dílčí výsledky i výpočetní náročnost jsou úhledně shrnuty v přehledných tabulkách, popis metod zpracování obrazu je účelně doprovázen ilustračními snímky. Zadání práce bylo beze zbytku splněno a není pochyb, že lze výsledky pokládat za dílo diplomanta. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 30534