PŘIKRYL, T. Absorpční charakteristiky namáhaných drážkových izolací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem diplomanta bylo seznámit se s chováním dielektrických materiálů ve stejnosměrném elektrickém poli se zaměřením na teorii dielektrické absorpce látek relaxačního typu, s metodami měření časových průběhů dielektrické absorpce a experimentálně prověřit vliv relativní vlhkosti na časové průběhy dielektrické absorpce u vzorků vybrané drážkové izolace v průběhu zrychleného namáhání. Bc. Tomáš Přikryl realizoval veškeré experimentální práce v laboratořích Ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 56 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práci rozčlenil na teoretickou a experimentální část, obě hlavní části doplnil úvodem do řešené problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů pro aplikace v praxi. V teoretické části je uveden přehled fyzikálních jevů v dielektriku, popsána metodika měření absorpčních a resorpčních charakteristik a možnosti jejich zpracování. Součástí této části práce je přehled nejčastějších modelů popisujících tepelné, elektrické a kombinované namáhání materiálů. Dále jsou shrnuty poznatky o vlivu navlhavosti a relativní vlhkosti na vlastnosti látek včetně způsobů vytváření prostředí pro expozici vzorků v předepsané relativní vlhkosti. V průběhu teoretické přípravy, tedy při získávání teoretických znalostí a vědomostí, nutných k provedení předepsaných experimentů, prokazoval diplomant samostatný přístup ke studiu a schopnost práce s doporučenou, ale i studentem vyhledanou literaturou. Aktivně a samostatně se podílel na návrhu a realizaci zařízení pro expozici vzorků v předepsané relativní vlhkosti a zajištění konstantních klimatických podmínek při měření. V experimentální části jsou charakterizovány zkoušené materiály, popsáno měřicí pracoviště včetně použitých měřicích přístrojů, zařízení a postupu měření. Dále jsou shrnuty výsledky provedených testů a vyhodnocení celého experimentu. I v této fázi pracoval student samostatně, pečlivě a zodpovědně, jednotlivé etapy práce a dosažené výsledky pravidelně konzultoval s vedoucí práce. Výsledky měření vyhodnotil formou přehledných grafických závislostí uvádějících vliv relativní vlhkosti na změny časových závislostí nabíjecího a vybíjecího proudu a vnitřní rezistivity v průběhu namáhání zvýšenou teplotou a elektrickým polem. Předložená práce je sepsána pečlivě a přehledně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Požadavky zadání splnil student v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky provedených experimentů lze s výhodou použít při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Využití literatury B 8/10
Formální zpracování práce B 16/20
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Frk, Martin

Při zpracování teoretické i experimentální části diplomové práce pan Přikryl postupoval v souladu se zadáním. V rámci zpracování teoretické části mohlo být věnováno více pozornosti detailnějšímu popisu dielektrické relaxační spektroskopii v časové oblasti, která by našla širší uplatnění ve vyhodnocení vlastních výsledků experimentu. Tvůrčí činnost a získané znalosti v průběhu studia pan Přikryl uplatnil při sestavení měřicího pracoviště a zejména při návrhu regulátoru řízení relativní vlhkosti. Diplomant provedl rozsáhlý a časově náročný experiment jehož výsledky řádně grafický zpracoval. Matematicky jsou aproximovány časové závislosti vnitřní rezistivity a vyčísleny hodnoty polarizačních indexů a minutové a desetiminutové hodnoty vnitřní rezistivity (v souladu s příslušnou ČSN normou) V rámci vyhodnocení experimentu diplomant diskutuje časové průběhy rezistivit a polarizační indexy z hlediska druhu namáhání u jednotlivých typů materiálů. Diskuze z pohledu materiálové složení zůstává pouze v teoretické rovině v kapitole "Vlastnosti měřených vzorků". V rámci vyhodnocení experimentu bych očekával např. i matematickou aproximaci nabíjecích a vybíjecích proudu, stanovení resp. vyjádření hodnoty vodivostního proudu (pokud to bylo možné), atd.. K uvedené práci mám následující věcné a formální připomínky: - překlad abstraktu, zejména použití odborné terminologie, je přímo katastrofální, - v textu uvádíte názvy dvou norem, se kterými nebo podle kterých jste jistě pracoval, ale nejsou uvedeny v seznamu literatury, - v mocninné matematické funkce, vyjadřující časový průběh rezistivity, je uveden exponent na 4 platná číslice, zatímco součinitel pouze na jedno platné místo, - u všech grafických závislostí není uvedeno měřítko na ose x; graf obsahuje pouze numerické hodnoty, - počet uváděných platných míst ve vzorovém výpočtu na str. 45. Celá práce je až na uvedené výtky přehledně uspořádána a vyznačuje se dobrou grafickou úpravou s drobnými nedostatky v podobě typografických úprav a stylizaci vět. Odborná úroveň diplomové práce dosahuje standardních kvalit. Škoda, že se při zpracování své práce diplomant, až na jednu výjimku, omezil jen na literární zdroje v podobě interních skript ústavu elektrotechnologie. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 42/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 31760