KOTULIČ, D. Modelování a simulace analogových obvodů v obvodech FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Dvořák, Vojtěch

Student Dominik Kotulič vypracoval bakalářskou práci s názvem Modelování a simulace analogových obvodů v obvodech FPGA. Cílem práce bylo navrhnout implementaci exponenciální funkce do obvodu FPGA, pomocí které bude možné modelovat přechodné děje. V teoretické části práce student popsal známé metody transformace spojitého průběhu do diskrétní podoby. Pomocí těchto metod následně navrhnul popis exponenciální funkce a analyzoval přesnost výpočtu a stabilitu. Praktická část zahrnuje návrh modelu jednoduchého analogového obvodu s využitím navržených funkcí a syntézu modelu pro obvod FPGA. Student pracoval samostatně. Práci si bohužel nerozvrhl zcela optimálně a teoretický popis problematiky a modelování funkcí v Matlabu, přestože jsou velmi pečlivě zpracovány, zabraly většinu času. Z toho důvodu také v práci chybí výsledné porovnání rychlosti simulace navrženého modelu oproti analogovému simulátoru. Po odborné stránce je práce na velmi dobré úrovni a výsledné modely exponenciální funkce jsou použitelné v dalších projektech. Z formálního hledisla je práce taktéž na dobré úrovni s občasnými překlepy. Na základě uvedených faktů navrhuji hodnocení B/85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Fujcik, Lukáš

Cílem práce bylo nalezení vhodného algoritmu pro výpočet exponenciální funkce, kterou je možné efektivně implementovat v obvodech ASIC a FPGA. V první části práce je podrobně popsána problematika přechodových dějů v akumulačních obvodech a jejich modelování v programu PSpice. Ve druhé části se práce zabývá nalezením způsobu modelu exponenciální funkce pro implementaci do obvodů ASIC a FPGA. Byly navrženy a testovány dva modely pro výpočet exponenciální funkce, které jsou implementované pro čísla plovoucí řadovou čárkou. Odborná úroveň bakalářské práce je na velmi slušné úrovni. Logická struktura bakalářské práce a návaznost jednotlivých kapitol je na ucházející úrovni. Bohužel se mi nelíbí skutečnost, že v práci je příliš mnoho teorie v porovnání s praktickou částí, která by měla být majoritní. Student se rovněž nevyvaroval toho, že tuto teorii mnohokrát kombinuje právě s praktickou částí. Vzhledem k těmto skutečnostem se stává práce lehce nepřehledná a špatně se v ní orientuje. V závěrečné fázi práce se mohl student více zaměřit na analýzu dosažených výsledků na jednoduchém analogovém modelu a na metodiku vyhodnocení výsledků. Zde jsem nabyl dojmu, jako by zde chyběly některé další kapitoly, které student z nějakého důvodu do práce nevložil, a analýza a vyhodnocení výsledků zůstalo na půl cesty. Z práce je však znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou. Student efektivně využil dostupnou literaturu a získané znalosti použil pro zdárné dokončení bakalářské práce.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 85926