ŠVÁB, Č. Návrh dvouosého vibračního polohovadla pro odstranění zbytkového prášku z kovových výtisků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Suchý, Jan

Práce se zabývá návrhem dvouosého polohovadla sloužícího k odstranění prášku z vnitřní struktury 3D tištěných dílů. V rámci práce se autor věnuje studiu komerčních zařízení, která jsou k dané problematice využívána v průmyslu. Zjištěné poznatky vedly autora ke zkombinování vlastností svářecích manipulátorů a vibračních pohonů, jejich výčtem práce dále pokračuje. Z prostudované problematiky vyplynulo několik hlavních konstrukčních výzev, které byly rozebrány v kapitole analýza problému. Na základě analýzy problému, byly navrženy cíle práce spolu s koncepčními řešeními. V rámci kapitoly výsledky pak autor rozebírá hlavní konstrukční celky spolu s pevnostními výpočty kritických míst konstrukce. Vytvořený návrh konstrukce byl pojat komplexně s důrazem na nadimenzování jednotlivých částí mechanizmu, pohyblivost prvků a jejich práci v prašném prostředí. Vytyčené cíle práce tak byly naplněny. Autor se následně snaží v diskuzi rozebrat výhody a limity navrženého řešení. Zároveň navrhuje navazující konstrukční práce, které by bylo nutné vykonat před uvedením zařízení do provozu. Práce však obsahuje velké množství překlepů, pravopisných chyb a familiárních výrazů, což částečně sráží kvalitu předložené práce. Celkově ale práci hodnotím kladně za B a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Šperka, Petr

Bakalářská práce řeší konstrukci zařízení pro strojové odstranění nespečeného prášku z kovového výtisku určené pro konkrétní SLM tiskárnu. Odstranění má probíhat za základě vibračního pohybu a naklápění vůči dvou osám rotace. Jedná se složitý konstrukční problém s řadou komplikací v podobě dynamických účinků, prašného prostředí a vysoké požadované nosnosti, který je výrazně nad rámcem běžným pro bakalářskou práci. Proto nelze tuto práci hodnotit z pohledu ucelenosti a řešení všech detailů konstrukce. Student zvolil přístup, kde řeší konstrukci v některých aspektech do technických detailu, jiné zásadnější koncepční a konstrukční problémy nechává nevyřešeny. V úvodu práce jsou rozebrány podobné komerční přístroje a analogické stroje. V koncepční části řeší hlavní skladbu os pohonů, způsobů uložení natáčených os. Přestože jsou navrženy tři koncepční varianty, tak některé z nich nemají žádné výhody. V koncepci především chybí základní dynamické výpočty, požadavky na frekvenci vibračního pohybu a lepší rozbor hlavních problému a požadavků na konstrukci. Popis konstrukčního řešení zmiňuje především řešení hlavy, která zajišťuje vibrační pohyb. Zde dimenzování vibračního motoru počítá pouze se statickými účinky a není obsažena žádná dynamická analýza. Dalším řešeným uzlem je konstrukce prvního natáčecího ramene. Ten kombinuje šnekovou převodovku s čelním ozubeným soukolím, přičemž není dostatečně ospravedlněna tato volba, která výrazně komplikuje konstrukci. Dalším řešeným celkem je druhá naklápěcí osa, s podobnou konfigurací pohonu. Ačkoliv v práci je obsaženo několik výpočtů, které dimenzují některé součásti z hlediska různým mezních stavů (předepjaté šroubové spoje, ložiska, hřídel), tak je zjevné, že dimenzování není a v rámci práce ani nemohlo být provedeno kompletně. Také je zde celá řada konstrukčních otázek k dořešení. Student v práci s nadprůměrným rozsahem prokázal schopnost řešit konstrukční problém a aplikovat základní výpočty pro dimenzování strojních součástí. Hlavní slabinu vidím v chybějících výpočtech a ujasnění role některých prvků (zmíněné tlumení/pružení) v koncepční fázi. Struktura práce a popisu konstrukce je spíše podprůměrná, mnohdy chybí lepší schémata pro vysvětlení základní funkce, některé důležité informace již pro koncepční fázi, buď nejsou zmíněny, nebo až později. Výkres sestavení využívá řadu vyráběných podskupiny, jejíž sestavy nejsou obsaženy, a proto může být výkres sestavení vnímán jako ne zcela kompletní. Další výraznou kritiku mám ke gramatické úrovni a velkému množství překlepů nebo chyb sazby. Přes zmíněné rezervy práci hodnotím jako průměrnou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132030