BARTOŇ, J. Návrh audio výkonového zesilovače s Bluetooth konektivitou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Úkolem studenta byl návrh a realizace stereo audio výkonového zesilovače s výkonem cca 2 × 80 W s aktivním předzesilovačem, ekvalizérem, informačním displejem, možností dálkového ovládání a Bluetooth konektivitou. Jednotlivé části zesilovače měly být simulovány ve vhodném programu a realizovaný zesilovač podroben měření jeho parametrů. Mohu konstatovat, že student zadání bakalářské práce splnil v plném rozsahu. Práce má vysoce nadstandardní rozsah 96 stran, vč. příloh, je psána přehlednou formou a obsahuje poměrně málo formálních nedostatků. Oceňuji studentův přístup ke zpracování tématu, kdy se rozhodl pro koncepci spínaného zesilovače ve třídě D na diskrétní bázi, což mu umožnilo detailněji rozpracovat vhodný způsob kódování vstupního signálu. Zvolil jak možnost klasické PWM modulace, tak modulace -, která vedla k vyšší účinnosti i menšímu zkreslení, jak prokázala praktická měření. Napájecí jednotka se dvěma zdroji, hlavním a pomocným, je rovněž spínané koncepce. Student prokázal schopnosti v návrhu a realizaci jak analogových částí, tak částí digitálních, v problematice návrhu a programování mikrokontroléru, grafického zobrazování, infra dálkového ovládání i použití Bluetooth modulu pro řízení vybraných funkcí. Invence studenta je doložena podrobnými analýzami a návrhovými výpočty jednotlivých částí zesilovače, včetně návrhů impulzních transformátorů či analýzy stability celého zesilovacího řetězce. Nad rámec zadání se student věnoval i důležité problematice EMC, kde se ukázaly jisté nedostatky, student však vyvozuje správné závěry a navrhuje řešení ke zlepšení. Jak student dále uvádí, implementováno bylo i RF dálkové ovládání, které ovšem díky rušení nevykazovalo spolehlivou funkci. Měřením zesilovače byla potvrzena jeho celková správná funkce i požadované vlastnosti. K formální stránce práce mám minimum výhrad. V části popisu výsledků simulací, kap. 5.1, 5.2 a 5.3, bych ocenil nějakou diskuzi k uváděným grafům, v části měření harmonického zkreslení bych rovněž uvítal i použití k tomu určeného přístroje (měření THD + N). Student po celou dobu řešení pracoval samostatně a se zřejmým zájmem o danou problematiku, s minimální potřebou konzultací. Bakalářskou práci hodnotím 92 body.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Úkolem studenta bylo navrhnout zesilovač 2x 80 W s kompletním digitálním bezdrátovým ovládáním. Práce je psána profesionální formou a je patrné, že student problematice podrobně rozumí. Již v úvodu a diskuzi teoretických skutečností bych odkazoval častěji na nějakou literaturu. Některé převzaté obrázky by mohly být menší a kvalitnější. Název kapitoly 3 není moc vhodně zvolený. Syntéza je většinou proces spojený se získáním dopředu neznámé topologie. Oproti tomu blokové schéma na obr. 3.1 má logické a předem dané uspořádání. Impedance na obr. 3.6 by neměla mít na svislé ose Ku [dB], ale osu logaritmickou v ohmech. Návrh hodnot prvků je celkem detailně diskutován a opřen o výpočty, jen bych někde opravu dával více odkazů na literaturu (např. není jasné odkud se vzal generátor pro PWM nebo empirické vztahy pro návrh cívky/jádra a Boucherotova/Zobelova členu, atd.). V práci by bylo dobré ukázat přímé porovnání výsledků očekávání/simulace a měření v jednom grafu. Mělo by se jasně uvést, že vstupní odpor zesilovače (444 ohmů) je myšlen pro koncový stupeň (v předzesilovači by to nevyhovělo). Výsledky v práci naznačují, že poměrně rozsáhlé zařízení bylo úspěšně zprovozněno. Celkově na mne práce působí komplexně (bylo provedeno mnoho práce – např. měření EMC je u těchto prací dost nad rámec) a velmi dobrým dojmem a navrhuji hodnocení A/90

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 141496