KAJAN, M. Návrh rozhraní laserové řezačky s použitím rozšířené reality [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Cílem práce bylo navrhnout a realizovat uživatelské rozhraní laserové řezačky s použitím prvků počítačového vidění a rozšířené reality. Toto téma je zajímavé zejména pro snadnou dostupnost těchto přístrojů veřejnosti a bezpečnostní implikace s tím spojené. Student nejprve popisuje teoretické pozadí problematiky formou literární rešerše na obecnou rozšířenou realitu a metody počítačového vidění využívané v aplikacích rozšířené reality. Rešerše je věcná, dostatečného rozsahu a obecně dobré kvality. Dále student popisuje dostupné prostředky k realizaci AR uživatelského rozhraní, formuluje požadavky na hardware a software. Zde mi chybí hlubší analýza vlastností kamer v kapitole 4.1.1. Naopak oceňuji - idyž stručný - popis dostupných firmware k laserovým řezačnám v kapitole 4.1.2. V poslední kapitole student popisuje vlastní implementaci HW a SW řešení. Student zmiňuje problémy se kterými se setkal, a popisuje způsoby jak se s nimi vypořádal. Kapitola také obsahuje stručný návod na použití SW v elektronické příloze, jeho zhodnocení a omezení. SW sám je potom velmi dobrý základ pro případnou budoucí perspektivní aplikaci, a hodnotím jej kladně ikdyž neobsahuje všechny funkce které bych očekával. Po formální stránce má práce několik nedostatků. Je patrné že se student před odevzdáním dostal do časové tísně, která se projevila na kvalitě textu. Toto je zjevné zejména na druhé polovině textu který je místy nepřehledný, a na celkovém formátování práce, která se místy odchyluje od dostupné šablony. V tištěné verzi práce potom některé obrázky nejsou čitelné. Celkem se práce odkazuje na 22 zdrojů v seznamu literatury, ale některé informace a tvrzení v práci nejsou zdroji podloženy - namátkou informace o OpenCV a g-code v kapitolách 2.4.3 a 2.4.4. Samotný seznam literatury také obsahuje formátovací chyby, které jej činí nepřehledným, a některé položky literatury jsou chybně citovány. I přes zmíněné nedostatky, s přihlédnutím ke kvalitě SW a práci studenta v průběhu roku, bakalářskou práci doporučuji k obhajobě se známkou C a 70 body.
V předložené práci, Návrh rozhraní laserové řezačky s použitím rozšířené reality, postrádám bližší popis, co bylo úkolem. Hovoří se o interakci s řezačkou, ale nepopíše se, v čem to spočívá, co konkrétně se řeší. V práci je větší množství chyb a nepřesností (např. vzorce 3.10, 3.11, 3.12. 3.13; co se rozumí prostorovou transformací v kap. 3.3 – 2D nebo 3D ?;…. Ukázky textů (např. Obr. 5-9) jsou tak zmenšené, že jsou nečitelné a tedy zbytečné. Obr 5-8 není v práci citován a není z něj jasné, co má osvětlit). Zadání je možné považovat za splněné. Rozsah jednotlivých části odpová jejich důležitosti. První tři kapitoly popisují teoretický základ práce. Obsah kapitol 2,3 je podle citací čerpán převážně ze dvou zdrojů, možná by bylo lepší širší přehled, zejména existujících řešení daného problému. Čtvrtá kapitola popisuje prostředky realizace – HW a SW. Zde postrádám odkazy na popis pro využité komponenty – SVG, G-code … Pro řešení musel vypracovat řídící program v PC, řídící program řezačky v Arduinu a zvládnout příslušné datové formáty pro manipulaci s daty od kamery po řezačku. V páté kapitole se věnuje implementaci zařízení. Kapitola věnovaná použité literatuře má nevhodné formátování. Realizační část práce je vlastní prací studenta. I když je realizace funkční, z textu vyplývá, že častokrát bylo řešení kvůli problémům řešeno jednodušší cestou. Přitom problém nebyl často technický, ale pramenil spíše z nepochopení dané problematiky (např. kalibrace kamery). Na DVD se kromě spustitelné aplikace nachází i návod k použití, který přehledně popisuje činnost programu. Doxygen dokumentace dokumentuje vlastnosti funkcí/metod. Obrovským přínosem pro orientaci by byl popis koncepce aplikace na první stránce této dokumentace a obsáhlejší popis činnosti každé třídy Přiložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta.
eVSKP id 134714