FANČAL, P. Vizualizace principů protichybového zabezpečení blokovými a cyklickými kódy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Šilhavý, Pavel

Student v rámci bakalářské práce realizoval v prostředí programu Matlab aplikace demonstrující principy zabezpečení blokovými a cyklickými kódy. Zadání bylo vcelku splněno, avšak realizovaný program nebyl zcela odladěn, ač bylo v zadání přímo uvedeno. Student, jak sám uvedl, začal na bakalářské práci intenzivně pracovat až před termínem odevzdáním a na první konzultaci se dostavil necelý týden před odevzdáním s rozpracovaným programem. Ve stanoveném termínu již nestačil práci dokončit v požadované kvalitě a rozsahu. Po domluvě odevzdal dokončenou verzi o tři dny později. Ta však obsahuje stále některé nedostatky. Program zahrnuje požadovanou vizualizaci výpočtů, doplněnou pro snazší porozumění textem. Aktivně doplnil i vizualizaci dělení polynomů modulo 2. Textová část věnovaná cyklickým kódům však je velmi slabá a zahrnuje cirka jednu stranu textu. S ohledem na práci studenta během semestru, odevzdaný program, ale i snahu dopracovat odevzdaný program, hodnotím práci známkou dobře.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Číž, Radim

Student realizoval v prostředí Matlab aplikaci s grafickým uživatelským rozhraním, která demonstruje postup zabezpečení blokovými a cyklickými kódy. Až na požadavek ošetření stavů, které nastanou, když uživatel vloží neplatné hodnoty, bylo zadání diplomové práce splněno. Řešení má průměrnou odbornou úroveň, jako pomůcka pro výuku není vytvořená aplikace nijak zvlášť názorná. Hlavní nedostatky uvádí sám student v kap. 2.5 na str. 37 (např. rozdílné grafické styly obou hlavních podprogramů, chybějící vizualizace násobení vektoru s maticí, nezobrazení celé tabulky syndromů, chybějící možnost návrhu nebo zadání vlastního blokového nebo cyklického kódu). Z formálního hlediska, lze práci vytknout drobné pravopisné chyby či překlepy (např. poměrně často chybí mezery mezi číslem a slovem) a chyby ve formátování textu (např. proměnné, které jsou v rovnicích psány správně kurzívou, jsou v textu často chybně uváděny stojatým písmem). Z demonstrační aplikace by mělo být také zřejmé, že operace násobení a sčítání jsou v postupu kódování prováděny v aritmetice modulo 2, což se běžně v zápise označuje tím, že příslušné matematické symboly jsou v kroužku. Vzhledem k výše uvedeným důvodům hodnotím práci 73 body (klasifikační stupeň C).

Navrhovaná známka
C
Body
73

Otázky

eVSKP id 85301