TOMÁNEK, R. Laboratorní zdroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Radek Tománek vypracoval bakalářskou práci „Laboratorní zdroj“, jedná se o jeho vlastní téma. Cílem předložené práce je realizace lineárního stabilizovaného laboratorního zdroje, který má několik samostatných zdrojů s různými technickými parametry vzájemně galvanicky oddělenými. Student v průběhu celého období prokazoval velké pracovní úsilí a zodpovědný přístup. O velkém pracovním zaujetí svědčí i účast na studentské soutěži EEICT 2017, kde získal první místo v kategorii „Kybernetika a automatizace, Teoretická elektrotechnika, fyzika a matematika“ a dále speciální ocenění od firmy Honeywell. Student pracoval zcela samostatně, systematicky a soustavně. Velmi oceňuji jeho pečlivost, s jakou prováděl jak tvorbu textové části dokumentu, tak zejména konstrukční provedení laboratorního zdroje. Student se dostavoval pravidelně na ústní konzultace vždy ve stanoveném termínu a průběžně informoval o stavu řešení své práce. Na konzultace chodil připraven, jeho dotazy byly konkrétní a cílené. Prokázal, že jeho znalosti z oblasti konstrukce přístrojů, zkušebnictví a problematiky EMC jsou vynikající a na úrovni samostatného vývojového pracovníka. Pozitivně hodnotím rovněž práci s odbornou literaturou. Student prostudoval velmi mnoho literárních zdrojů zejména technické dokumentace přístrojů. Má velký přehled o konkrétních konstrukčních řešení průmyslově vyráběných laboratorních zdrojů a to na detailní úrovni. Zadané úkoly plnil aktivně a svědomitě, v celém průběhu řešení práce se nedostal do časové tísně a bakalářskou práci odevzdal v řádném termínu. Zadání bakalářské práce bylo splněno v celém rozsahu.
Práce se zabývá návrhem univerzálního laboratorního zdroje se dvěma bloky regulovatelných výstupů s nastavitelným proudovým omezením a dalšími výstupy s pevně nastaveným napětím a proudovými pojistkami. Předně je třeba říci, že rozsah práce (90 stran plus přílohy, celkem 165 stran) se vymyká průměru bakalářské práce. Nicméně po prostudování je zřejmé, že stránkový rozsah práce odpovídá práci studentem skutečně odvedené. K zadání přistoupil student velmi odpovědně. Po úvodním rozboru základních vlastností a obvodových řešení lineárních laboratorních zdrojů se věnuje komparaci některých typických průmyslově vyráběných zdrojů a kriticky rozebírá jejich užitné vlastnosti a dosahované parametry. Na základě takového rozboru pak navrhuje koncepci vlastního laboratorního zdroje (kap. 4) a velmi podrobně popisuje obvodové řešení, včetně geneze jeho návrhu (kap. 5). U realizovaného zdroje pak experimentálně ověřil dosažené parametry, zhodnocení je v závěrečné kapitole. Musím vyzdvihnout pečlivost a koncepčnost celého návrhu, kdy student zvolil modulární uspořádání zařízení. Jak je z příloh a fotografií patrné, je zdroj realizován s velkou pečlivostí a řemeslnou dovedností; přílohy s výkresy jsou na úrovni výrobní dokumentace. V zadání byla požadována realizace pouze vybraného bloku zdroje, student tedy důkladně experimentoval s hlavním regulátorem výstupu 30V/5A. Nepochybuji, že dokončení ostatních bloků zdroje (výstupy s pevným napětím) se rovněž podaří. Zadání je dle mého názoru zcela splněno. Po formální stránce je práce napsána velmi čtivě, kapitoly jsou logicky strukturovaně řazeny. V práci se vyskytuje jen málo překlepů, slangových výrazů či formulačních nepřesností. Protože práce vysoce překračuje standard bakalářských prací na fakultě, hodnotím ji rovněž výjimečně 100 body.
eVSKP id 102752