MÍVALT, F. Levné zařízení pro neinvazivní detekci průtoku krve [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlák, Petr

Student přistoupil k řešení své bakalářské práce velmi zodpovědně. Pracoval na úkolu permanentně po celý rok a dílčí výsledky konzultoval téměř každý týden. Strávil nemálo času testování sondy, návrhem vhodného elektrického obvodu pro obsluhu ultrazvukové sondy a zpracování signálu, programováním a měřením na ústavu fyziky. Vytvořil rešerši o měření průtoku krve pomocí Dopplerova jevu. Sestavil experimentální pracoviště se zakoupenou ultrazvukovou sondou a s laboratorními měřícím vybavením. Pro obsluhu ultrazvukové sondy, zpracování výstupního signálu a jeho záznam navrhl elektrické obvody, a implementoval do zařízení společně s platformou ARDUINO. Do této platformy implementoval algoritmus pro vyhodnocení průtoku krve na základě analýzy digitalizovaného signálu ze sondy. Provedl ověření funkčnosti přístroje na základě měření na vzorcích v souběžnosti s tonometrem. Samotná bakalářská práce je předkládána na 52 stranách na velmi dobré grafické a formální úrovni, i přes některé méně významné neduhy. Lze tedy konstatovat následující: - Zadání bakalářské práce bylo splněno. - Budoucí bakalář byl aktivní během celého roku a využíval konzultací, dostupných literárních a internetových zdrojů, aby splnil jednotlivé cíle. - Formální zpracování práce je na velmi dobré úrovni.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Majzner, Jiří

Předložená bakalářská práce s názvem "Levné zařízení pro neinvazivní detekci průtoku krve" popisuje práci na vývoji prototypu průtokoměru krve, který je založen na využití levných komponent. Student,Filip Mívalt, v úvodní části bakalářské práce seznamuje čtenáře se základy ultraakustiky, pojednává o doplerovské metodě měření průtoku krve a rozebírá účinky ultrazvuku na živý organizmus. Navazující části práce se věnuje experimentálnímu pracovišti, které sám vytvořil a které je založeno na využití dostupných levných komponent. V rámci provedených experimentů se student seznámil s funkcí snímačů a připravil algoritmy pro zpracování získaných dat. Stěžejní kapitoly bakalářské práce jsou věnovány vlastnímu návrhu průtokoměru. Autor zde popisuje postup návrhu všech částí přístroje. Velmi kladně hodnotím předložený návrh a výpočty potřebné k realizaci filtrů, které jsou pro tento druh přístrojů zcela zásadní. Také je vynikající, že výsledkem bakalařské práce je oživený a funkční přístroj, jehož funkce byla prakticky ověřena. Závěrem konstatuji, že autor práce splnil všech 7 bodů zadání a přes některé formální nedostatky je práce výborná.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 102326