PAVLÁSKOVÁ, L. Šíření náboje studované pomocí Kelvinovy sondové mikroskopie na selektivně hydrogenovaném grafenu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartošík, Miroslav

Práce Lucie Pavláskové měla velmi komplexní a ambiciózní cíl, kterým bylo studovat pomocí Kelvinovy sondové mikroskopie (KPFM) šíření náboje na hydrogenovaném grafenu. Komplexnost cíle byla dána tím, že bylo třeba používat širokou paletu výrobních a analytických technik, jako např. CVD výrobu grafenu, elektronovou i SPM litografii, hydrogenaci pomocí plazmatu, atomárních i iontových zdrojů, analýzu pomocí AFM, KPFM a Ramanovy spektroskopie. Ambicióznost cíle byla dána tím, že pozorování šíření náboje na hydrogenovaném grafenu pomocí KPFM je možné pouze tehdy, když je hydrogenovaný grafen dostatečně izolující, aby šíření probíhalo pomalu a dále tím, že je nutné, aby hydrogenovaný grafen byl po dobu experimentu pokud možno, co nejvíce stabilní. Zde je třeba říci, že při návrhu tématu nikdo (na ÚFI) neměl tušení, jaká bude stabilita a izolační schopnost grafenu hydrogenovaného pomocí našich originálních atomárních a iontových zdrojů. Byla porovnána účinnost jednotlivých typů hydrogenace, ukázány jejich limity a možnosti z hlediska transportních vlastností, nasycení grafenu vodíkem i jejich dlouhodobé stability. Byla úspěšně pozorována hydrogenace pomocí KPFM u všech typů hydrogenace, a i když se nakonec nepodařilo pozorovat šíření náboje, bylo jasně a systematicky prokázáno, čím je to způsobeno. Jako vedoucí bakalářské práce oceňuji u studentky schopnost s předstihem naplánovat a zkoordinovat všechny rozsáhlé experimentální aktivity. Dále potom schopnost s vysokým pracovním nasazením od počátku do konce dodržet tento plán a to i navzdory komplikacím. Díky své pracovitosti, svědomitosti a i odvaze čelit poměrně náročnému úkolu, posunula studentka naše znalosti v oblasti hydrogenace grafenu na mnohem vyšší úroveň, než by byla bez jejího přičinění. Z hlediska výsledků i úrovně představení celého tématu, je bakalářská práce na vynikající úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Maniš, Jaroslav

V teoretické části předložené bakalářské práce studentka Lucie Pavlásková čtivou formou nejprve popisuje metody otevření zakázaného pásu grafenu s důrazem na metodu hydrogenace, kterou využívá v experimentální části. V rámci rešeršní studie shrnuje několik způsobů hydrogenace grafenu a to včetně jejich dopadu na elektrooptické a mechanické vlastnosti, které opírá o dostatečné množství citované literatury. V následujících odstavcích popisuje použité metody a to Kelvinovu sondovou mikroskopii a Ramanovu spektroskopii a jejich použití při studiu grafenu. V experimentální části, která je zaměřena na porovnání různých metod hydrogenace na elektrické vlastnosti grafenu, studentka nejprve popisuje způsob výroby zkoumaných struktur a princip hydrogenace. Následně porovnává modifikované struktury z hlediska změny elektrického odporu, povrchového potenciálu a krystalové mřížky. Dosažené výsledky jsou nejen opisně popsány, ale nadto jsou diskutovány i možné příčiny rozdílů mezi různými metodami. Kladně hodnotím i dodatkové měření nabíjení PMMA, které bylo uskutečněno pro ozřejmění vlivu zbytkového PMMA použitého při přípravě struktur. Naopak malým nedostatkem je chybějící motivace u některých měření, např. proč je žádaná vysoká hodnota odporu nebo proč bylo KPFM měřeno při různých relativních vlhkostech. Celkově však studentka splnila všechny zadané cíle a velmi dobrou úroveň celé práce snižují snad jen občasné překlepy, a proto, pokud studentka zodpoví doplňující otázky, navrhuji známku A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 117476