CZAJTÁNYI, R. Diagnostika a měření elektrických vlastností pevných izolačních materiálů pro techniku vysokých napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Předložená bakalářská práce je vypracována v dostatečném rozsahu a jsou splněny všechny body zadání. Nicméně osahuje velké množství nepřesností, nedoložených chybných tvrzení a nedostatků po formální stránce. Například v úvodu práce je chybně uvedeno dělení zkoušek dielektrických materiálů, protože i napěťovém zkoušky přiloženým střídavým napětím průmyslového kmitočtu se řadí mezi tzv. výdržné zkoušky. Dále je diskutabilní tvrzení studenta na str. 16, že teplo způsobené dielektrickými ztrátami je nežádoucím jevem. Buňka Tettex 2914 neumožňuje sama o sobě měnit atmosférický tlak, tak jak je chybně uvedeno na str. 29. Na str. 30 je uvedena dnes již neaktuální informace, že impregnovaný papír je nenahraditelnou izolací VVN kabelů. Po formální stránce v práci není v pořádku například nejednotný styl tabulek, mezi číselnou hodnotou a jednotkou není vždy dodržena mezera, číselná hodnota a jednotka nejsou na totožném řádku. Požadavkům na zkoušky dielektrických materiálů vyplývající z norem (1. bod zadání) je v práci věnováno jenom velmi málo prostoru, prakticky okrajově v Kapitole č. 3. Ve vyhodnocení měření (Kapitola 6.3) je provedeno pouze porovnání změřených hodnot ztrátového činitele a permitivity u měřených vzorků bez dalšího zhodnocení a porovnání například s očekávanými hodnotami uvedenými v teoretické části práce v Tab. 5-1. V práce je taktéž několikrát uvedena informace, že vzorky pevných dielektrik s hodnotou ztrátového činitele vyšším jak 10E-2 jsou špatné. Podle naměřených výsledků (Obr. 6-2) by potom „špatnými“ dielektriky byly všechny měřené izolanty kromě PE a silikonové gumy. Přitom v textu práce je chybně uvedeno, že tuto hodnotu překračuje pouze kartónový papír. Negativně také hodnotím nízkou aktivitu studenta během celého semestru. Ale i přes výše uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě u SZZ a hodnotím známkou D, 65 bodů.
Bakalářská práce se zabývá měřením dielektrických parametrů pevných dielektrických materiálů. V první teoretické části práce autor popisuje fyzikální vlastnosti dielektrik a jejich možné způsoby měření. Déle se pojednává o rozdělení pevných dielektrik a uvedení jejich vlastností zjištěných z jiných publikací. V další praktické části autor popisuje vlastní měření izolačních materiálů včetně jejich porovnání a vyhodnocení. Práce obsahuje několik neaktuálních či diskutabilních informací, také informace bez uvedení použité literatury. Zpracování teoretické části posuzuji jako neobsáhlé, vyjma kapitoly 3, která bohužel neobsahuje mnoho informací relevantních k praktické části. U tabulky popisující teoretické vlastnosti termoplastů chybí informace o vnějších vlivech. Veličina s jednotkou N/cm2 není síla, ale tlak. V praktické části autor vzhledem k uvedené teorii chybně vyhodnocuje některé naměřené hodnoty. Grafická úroveň práce je kvalitní, narušuje ji ale nejednotný formát tabulek. I přes výše uvedené nedostatky práce splňuje všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě u SZZ.
eVSKP id 115112