GABRIEL, V. Nelineární obvodové struktury s proudovými a napěťovými konvejory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Koton, Jaroslav

Zadání práce bylo splněno, kdy student analyzoval možnost využití proudových a napěťových konvejorů v nelineárních aplikacích. V práci je především popsána skupina přesných dvoucestných usměrňovačů, z nichž jeden byl experimentálně ověřen. Vliv a způsob potlačení závěrné zotavovací doby diody byl pak ukázán na jednoceném usměrňovači.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Hanák, Pavel

Bc. Vikor Gabriel se ve své práci měl zabývat nelineárními obvody s konvejory a jejich vlastnostmi. Tohoto úkolu se zhostil dobře, v kapitole 5.2 dokonce navrhnul zcela novou modifikaci dvoucestného usměrňovače s UCC. Vlastnosti nového zapojení pak otestoval na funkčním vzorku. Všechny body zadání sice splnil, ke zvolenému způsobu řešení a prezentace však mám zásadnívýhrady. Největším nedostatkem práce je to, že student všechny odchylky průběhů (nesprávně) svaluje pouze na zotavovací dobu použitých diod, aniž by prozkoumal vliv aktivních prvků, které též mají výraznou frekvenční závislost. Tento zkratkovitý přístup je patrný i ve zhodnocení výsledků měření na straně 55, které má pouhých šest řádků i přesto, že mu předchází 24 naměřených oscilogramů. Vypovídací hodnota simulací v kapitole 4 je nízká, protože většina z nich je provedena na kmitočtu 1 kHz, kde se negativní efekty ještě nemohly projevit. Je také zarážející, že v této kapitole student neprovedl simulace jím navržené modifikace dvoucestného usměrňovače. Proto ani nemohl provést porovnání simulovaných a změřených výsledků, což považuji za citelný nedostatek. Nikde jsem také nenalezl výpočty či jiné zdůvodnění hodnot součástek na funkčních vzorcích. Tyto skutečnosti navozují pocit, že experimentání práce byly provedeny ve velkém spěchu, což se odrazilo i na kvalitě textu. Z formálního hlediska lze vytknout pouze zbytečně malé, rozmazané obrázky obecných schémat a občasné pravopisné a slohové chyby.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse F 5/20
Formální zpracování práce A 9/10
Odborná úroveň práce B 40/50
Navrhovaná známka
C
Body
74

Otázky

eVSKP id 32058