OBERTA, B. Vývoj matematického modelu pro predikci součinitele přestupu tepla při sprchovém chlazení horkých ocelových povrchů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Chabičovský, Martin

Student v rámci bakalářské práce prokázal schopnost aplikovat metody vícerozměrné regresní analýzy na dodaná data zabývající se vlivem teploty vody na součinitel přestupu tepla a Leidenfrostovu teplotu při vodním chlazení žhavých ocelových povrchů. Na základě literární rešerše zkombinoval několik existujících funkcí a vytvořil nové regresní funkce, které dobře popisují vliv teploty vody. Ty přispívají k rozšíření současné teorie a lze je též využít v praxi při řízení chladicích procesů. Sepsaný text obzvláště v kapitole zabývající se modelováním působí méně přehledně, což má vliv na srozumitelnost získaných výsledků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Resl, Ondřej

Předložená práce se zabývá tvorbou matematických modelů pro predikci součinitele přestupu tepla a Leidenfrostovy teploty při sprchovém chlazení horkých ocelových povrchů. Práce je vhodně členěna do pěti hlavních kapitol. V první části práce se autor věnuje základní problematice přenosu tepla a uvádí některé existující modely pro predikci součinitele přestupu tepla a Leidenfrostovy teploty. Dále je zařazena kapitola popisující potřebnou teorii z oblasti statistiky. Následuje popis laboratorních měření, z kterých vzešla vstupní data pro modelování. Další část se již zabývá samotným modelováním. Poslední kapitola je věnována porovnání vytvořených vlastních modelů s již existujícími. Práce obsahuje větší množství grafických a stylistických nedostatků. Např. nejednotné číslování rovnic, sazba matematických funkcí kurzívou, zápis jednotek kurzívou, značení operátoru pro násobení symbolem *, odstavec o jedné větě, výskyt jednopísmenných předložek a spojek na konci řádku. V práci se rovněž mění styl (forma) psaní, což není dobré. Dále se v práci vyskytuje běžné množství překlepů. Např. v rovnici (2.12) má být f_k místo x_k, tabulky Tab. 8, Tab. 20 a Tab. 23 neuvádějí koeficient determinace, jak je uvedeno v popisku. Z věcných nedostatků považuji za podstatné absenci regresního koeficientu _0 ve vztahu (2.2), což dle mého názoru vede k chybnému určení minima funkce g() na straně 15. Dále pak při výpočtu průměrného množství dopadající vody v bodech A a C vybrané okolí nezohledňuje různě hustou síť při měření impaktních tlaků. Způsob zavedení matice impaktních tlaků považuji za nepřehledný a matoucí. Na straně 38 je chybně uvedeno, že model 4.6 je přesnější než model 1.15. I přes výše zmíněné nedostatky práce působí dobrým dojmem. Autor se musel seznámit s pro něj zcela novou problematikou přenosu tepla varem a problematikou experimentálních měření. Cíle práce byly splněny. Oceňuji, že výsledky jsou přímo použitelné v praxi a po drobných úpravách publikovatelné v odborných časopisech. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 133284