JUREČKA, T. Odhad aktivity bodového zářiče z dat z letecké spektrometrie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Lázna, Tomáš

Práce je rozdělena do 10 kapitol, které logicky sledují vývoj softwaru pro odhad aktivity a lokalizaci zdrojů záření gama. Úvod a závěr dobře formulují motivaci, cíle a výsledky práce, rozsah splňuje doporučení. Práce je po formální stránce spíše průměrná, ale splňuje všechna důležité zásady. Počet překlepů je přiměřený. Ačkoli místy pokulhává stylistika, je práce na dobré jazykové úrovni. Student korektně pracuje s literaturou, uvítal bych pouze vyšší množství odborných zahraničních zdrojů. Konstatuji, že všechny body zadání byly splněny. Problematika měření ionizujícího záření a letecká spektrometrie není triviální a student se s ní úspěšně seznámil. Rešerše lokalizačních algoritmů mohla být obsáhlejší. Hlavní část práce je věnována zpracování dodaných dat, tato část je zpracována dostatečně podrobně. V bodu 5 jsem jako vedoucí rozhodl, že s ohledem na orientaci práce na helikoptérové systémy není možné provést další experimenty, bylo možné pracovat pouze s daty, která dodala firma Nuvia (zadavatel práce). Student během semestru pracoval iniciativně a samostatně, práci však v dostatečné míře konzultoval, a to jak se mnou, tak s RNDr. Oherou z firmy Nuvia, který byl konzultantem práce. Hlavním problémem studenta je, že má problém vyjádřit výsledky své práce, a to jak textem, tak ústně. Bohužel důsledkem toho je, že úroveň předložené technické zprávy není příliš vysoká. Výsledky by si zasloužily lepší vizualizaci. Software přesto dělá, co se od něj očekávalo, dosažené chyby odhadu odpovídají dle mé zkušenosti realitě vzhledem k použité metodě sběru dat. Domnívám se, že po jistých úpravách by algoritmy mohly být integrovány do SW firmy Nuvia a být použitelné v praxi. Celkově práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě. Navrhuji hodnocení C / dobře (78 bodů).

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Chromý, Adam

Předložená práce je členěna do vhodně zvolených kapitol, stejně jako její rozsah je optimální. Formální úroveň práce je odpovídající z pohledu typografických a jazykových chyb. Teoretický rozbor problematiky v úvodu práce je vypracován přehledně, rozebrán do vhodně zvolené hloubky a je srozumitelný. Citace literatury jsou však uvedeny pouze u rovnic, tabulek a obrázků, přestože autor zcela jistě čerpá z širšího množství zdrojů. Přestože by některé části mohly být vysvětleny více a lépe (rozpadové řady, třída metod Monte Carlo, atd.), hodnotím tuto část pozitivně, neboť čtenáři poskytne dostatečné základy pro čtení dalších částí práce. Následuje rešerše State of the Art, která je druhým bodem zadání. Přestože autor v závěru práce uvádí, že lze nalézt spoustu algoritmů zpracování dat letecké spektrometrie za účelem nalezení bodového zářiče, má tato kapitola pouhé 3 strany, na kterých popisuje pouze dvě z nich, a to ještě velmi obecně. Místo výhod a nevýhod samotných metod pro lokalizaci zářiče zde zmíní pouze výhody a nevýhody samotných numerických metod (Gaussova metoda a Metoda Monte Carlo), ze kterých lokalizační algoritmy vycházejí. Chybí mi zde také úvaha, co lze ze současného SotA použít a vzájemné srovnání současných metod. Další části se pak věnují samotné praktické úloze. Je až s podivem, v jakém kontrastu je srozumitelnost tohoto textu s teoretickým úvodem. Autor má problémy s formulováním textu a vysvětlením problému a jeho řešení. Mnohá vyjádření, které jsou často velmi zásadní pro pochopení zvolených postupů, metod a principů, nejsou srozumitelná, jednoduše řečená, a zejména jednoznačná. Čtenář si tak musí mnoho věcí odhadovat a domýšlet. Například princip algoritmu využívajícího Gauss-Newtonovy metody lze s velkou představivostí ještě přibližně odhadnout, princip fungování druhé navržené „metody inspirované postupem Monte Carlo“ se mi však po přečtení celé práce zjistit nepodařilo. I přes poměrně velké nedostatky v prezentační úrovni technické zprávy a jejím formálním zpracování je však vidět, že student nastudoval a pochopil poměrně rozsáhlou problematiku. Práce je původní a je za ní jistě hodně úsilí. Je také zřejmé, že všechny body zadání byly splněny. Ačkoliv to není v práci explicitně uvedeno, domnívám se, že výsledky práce by mohly být po určitých úpravách využitelné v praxi. Pokud tedy vedoucí nebo konzultant moji domněnku využitelnosti potvrdí, doporučuji tuto práci k obhajobě s hodnocením uspokojivě (D, 66 bodů).

Navrhovaná známka
D
Body
66

Otázky

eVSKP id 119223