ELIÁŠ, J. Elektronický předřadník pro sodíkovou výbojku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student si zvolil toto náročné téma bakalářské práce sám. Pracoval na něm zcela samostatně - až jsem měl dojem, že práci nechává na poslední chvíli, ale musím přiznat, že mne nakonec v dobrém slova smyslu překvapil. Písemná část práce je sice v některých pasážích dost nepřehledná, ale obsahuje vše podstatné. Vyzdvihnout je třeba realizaci tohoto poměrně složitého zařízení a i když nebylo z časových důvodů zcela odladěno na plný výkon, bylo plně funkční.
Hlavním cílem bakalářské práce byl návrh a realizace elektronického předřadníku pro sodíkovou výbojku. Jádrem předřadníku je tranzistorový plný most poskytující vysokofrekvenční obdélníkový průběh napětí. Tím je napájena sériová kombinace tlumivky a výbojky. Řídicí obvody umožňují měnit střídu napájecích impulsů. Vstupní ss napětí (napětí meziobvodu) je vytvářeno předřazeným zvyšujícím měničem napájeným z dvoucestného síťového usměrňovače. Zvyšující měnič je řízen tak, aby usměrňovač odebíral ze sítě kvazi-sinusový proud (obvod PFC). Úvodní část práce je věnována přehledu osvětlovacích výbojek. Následuje popis problematiky předřadníků zahrnující otázky regulace jasu, nežádoucí akustické rezonance v hořáku a také vn zapalování výbojky. Tyto části jsou přehledně zpracované. Kapitola popisující požadavky a koncepci navrhovaného předřadníku je věcně v pořádku, ale je poměrně nepřehledná. Např. nejprve se popisuje podružný blokující měnič (pomocný zdroj pro napájení řídicích obvodů), pak teprve jednotlivé komponenty silového řetězce v ne zcela optimálním pořadí. Drobné výhrady resp. nejasnosti mám k prezentovaným naměřeným oscilogramům. V popisu Obr. 6.14 je zmíněn mj. žlutý průběh, ten ale na obrázku není. Červený průběh je pak popisován jako napětí na středech plného mostu, to by však mělo být obdélníkové. Text dole na str. 60 je také poměrně nepřehledný. Po grafické stránce je práce pěkně zpracovaná. V textu jsem si všiml několika málo gramatických chyb. Uvedené nedostatky nejsou nijak závažné, student naopak odvedl velké množství práce a poměrně obtížné zadání se mu podařilo úspěšně splnit. Práci jednoznačně doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 110307