KLUBUS, J. Převodník digitálního zvukového rozhraní s externím fázovým závěsem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Smyslem BP bylo realizovat přípravek pro výuku předmětu BSHE. I když student v SP provedl jeho návrh, konečná realizace nedopadla dobře. Student se probudil k aktivitě až koncem února a poté ztratil dva měsíce finálními úpravami zdroje a desky plošného spoje, takže vlastní konstrukce začala až v polovině května. Při ní se ukázalo, že přípravek je nefunkční. V době psaní tohoto posudku student dokázal zprovoznit pouze SPDIF dekodér (CS8416). Analogová část je v podstatě nepoužitelná, což v práci taktně zamlčuje - každý kanál se chová jinak a v signálu je velké přechodové zkreslení (THD je 40% při výstupní úrovni 100 mV). Externí fázový závěs jsem v provozu nikdy neviděl. Tomu odpovídá i odevzdaný text, zvláště kapitola 4 o realizaci je nedostačující. Při oživování jsem byl překvapen, že student má problémy s ovládáním osciloskopu a jiných základních přístrojů. Student nicméně slíbil, že se do obhajoby pokusí přípravek plně zprovoznit. Pokud se mu to podaří, je možné hodnocení práce zlepšit.
Tato bakalářská práce je primárně realizační, výsledkem měla být funkční laboratorní pomůcka - převodník digitálních zvukových rozhraní SPDIF a AES3 na analogové výstupy s linkovou úrovní a pro připojení sluchátek. Z vývojového hlediska se jedná o „pouhé“ spojení několika katalogových zapojení. Dle obsahu bakalářské práce lze usoudit, že student neuspěl v dosažení potřebných parametrů přípravku. Nelze to však jmenovitě zhodnotit, protože práce žádné přehledné zhodnocení výsledků neobsahuje. Pouze je konstatováno, že sice funguje (není řečeno co, není ani odpovídajícím způsobem doloženo), ale že to potřebuje „doladit“ (cituji autora). Důvodem má být špatná konfigurace filtru?! Nikde není doložena funkcionalita fázového závěsu. Není uvedena žádná zmínka o jakémkoliv testování v plánované úloze. Při náhledu do schématu zesilovače pro sluchátkový výstup je patrné, že student nerozumí elementaritám zapojení s operačním zesilovačem. Ve studentem navrženém zapojení s obvodem TS482, který je zapojen jako invertující OZ, zcela a bezostyšně vynechává odpor na jeho záporném vstupu. Student tedy této problematice vůbec nerozumí, a není schopen tuto chybu odhalit. Přitom stačilo převzít katalogové zapojení. V práci student popisuje transily, nejdříve je nesprávně nazve jako unipolární a bipolární, přičemž správné značení zní jednosměrné a obousměrné, následný popis každého z nich je pak navíc přesně obráceně špatně. Student bezostyšně používá kondenzátor 1000 uF / 6,3V jako kondenzátor blokovací. Dokumentace práce je vzhledem k charakteru přípravku poměrně krátká, což je mimo jiné také způsobeno tím, že neobsahuje přílohy, které by výsledky práce potřebným způsobem dokumentovaly, práce prostě působí nedokončeně. Práce samotná není psána příliš čtivě, není vhodně strukturovaná, v práci jsou podkapitoly, jejichž textem jsou pouze dvě nebo tři věty. Student má problémy s českým jazykem. Hned v abstraktu celé práce chybí přísudek v první větě, samotný abstrakt je psán v budoucím čase. Často jsou v dokumentaci používány slangové nebo nevhodné formulace, např. digitální audio data, samplovací frekvence apod., nekonzistentní názvosloví jedné veličiny kmitočet x frekvence, v matematických zápisech vložených do textu není dodržována norma pro jejich formátování, mezi hodnotou a jednotkou není psána mezera atd. Dokumentaci práce tak ani po formální stránce nelze označit za dobrou. Vzhledem k tomu, že byl alespoň vyroben nefunkční přípravek, hodnotím práci D/60.
eVSKP id 110149