LEŠKA, R. Tepelné zpracování tvářených součástí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Lidmila, Zdeněk

Cílem bakalářské práce bylo popsat metody tepelného zpracování, využívané pro přípravu tvářených polotovarů a úpravu finálních výlisků a výkovků. Metody tepelného zpracování pak demonstrovat návrhem a realizací vhodných experimentů. Student ve své práci představuje oceli určené ke tváření a uvádí základní metody tepelného zpracování, využívané ve tvářecích procesech. Pro experimentální část práce pak vhodně zvolil konstrukční ocel C45 a vytvořil si tak předpoklady pro rozsáhlý experiment. Při něm zdokumentoval vliv deformačního zpevnění, rekrystalizačního žíhání, žíhání, kalení a popuštění na pevnostní charakteristiky zvolené oceli. Student přistupoval ke zpracování své práce samostatně a zodpovědně. Součinnost vedoucího BP bylo tak možné omezit pouze na metodické vedení. Sestavená bakalářská práce naplňuje požadavky zadání, cíle práce byly splněny. Práce je napsána věcně, je přehledná a logicky sestavená. Z hlediska stylistické a grafické zpracování práce mám výhrady k nadstandardní velikosti některých obrázků a grafů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Jopek, Miroslav

Bakalářská práce je rozdělená do pěti tematických částí. V první části autor popisuje základní rozdělení oblasti tváření kovů, procesů plastické deformace, tvářitelností, a materiálů - oceli vhodnými ke tváření. Kapitola je textově i graficky přehledně zpracovaná. Nesrovnalost je mezi textovým popisem obr. 2 resp. obr.3, kde v textu autor uvádí „Dochází při něm ke zpevnění materiálu, zvýšení meze kluzu a meze pevnosti a poklesu tažnosti, viz obr. 2“ – jedná se však o obr. 3. V kapitole 2 autor rozebírá problematiku tepelného zpracování a to z pohledu procesu ohřevu, výdrže a ochlazování. Stálo by za zvážení redukovat číslování jednotlivých kapitol, podkapitol, nebo naopak více rozvést jednotlivé kapitoly, podkapitoly. Vlastní kapitola 2 obsahuje pouze jednu větu, podkapitola 2.2. dvě věty, přičemž na tyto dvě věty je odkaz na 4 literární zdroje. Určitě by autor mohl uvést základní definici tepelného zpracování a primárního rozdělení. Třetí kapitola popisuje proces žíhání. Kapitola je napsána přehledně a popisuje základní druhy žíhání. Bylo by vhodné kapitolu doplnit o diagramy IRA, ARA – zejména u izotermického žíhání a popis vlivu na změnu struktury v důsledku rychlosti ochlazování. Čtvrtá kapitola popisuje procesy kalení a popouštění. Kapitolu by bylo vhodné doplnit o konkrétní typické představitele ocelí vhodné ke kalení a očekávané – doporučené dosahované hodnoty tvrdosti respektive popis vlivu tepelného zpracování na mechanické vlastnosti jednotlivých ocelí. Experimentální část práce popisuje pátá kapitola. V ní autor pěchuje vzorky o jim předem stanovenou deformaci. Na takto pěchovaných vzorcích následně měří tvrdost a porovnává s úrovni pěchování. Z experimentální části je patrné množství práce, které autor v rámci BP provedl. Škoda jen, že nebyly změřeny pěchovací síly u jednotlivých experimentů a přesné geometrické parametry vzorků před a po pěchování z kterých by bylo možné stanovit křivky PPO. Je velmi málo pravděpodobné, že vzorek měl přesný průměr 20 mm a výšku 30 mm – jak je patrné z obrázku 36. Experimentální část potvrdila vliv tepelného zpracování na tvrdost vzorku. Oponent při studiu této bakalářské práce konstatoval vysokou kvalitu vlastního provedení. Textová část je i přes zanedbatelné překlepy zpracována přehledně s jasnou obsahovou náplní. Bakalář splnil stanovené cíle

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132188