PAWLAS, A. Spínaný napájecí zdroj s planárním transformátorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Diplomant na zadaném úkolu pracoval systematicky a s velkou houževnatostí. Provedl důkladný rozbor zadaného problému a na jeho základě navrhl spínaný napájecí zdroj s planárním transformátorem. Stěžejním cíle práce byla právě aplikace planárního transformátoru. Diplomant navrhl spínaný zdroj s využitím řídicího obvodu UCC28600 včetně systému PFC s obvodem UCC28051. Vlastní planární transformátor navrhl a sestavil s použitím nízkoprofilového feritového jádra E-PLT s osmivrstvou DPS. Celý zdroj zrealizoval, provedl dodatečné úpravy a provedl komplexní měření parametrů. Dosažené parametry požadavky zadání s rezervou splňují. Textová část práce je psána přehledně, neobsahuje stylistické chyby, avšak je zde řada drobných terminologických nepřesností a několik překlepů. Diplomat v dostatečné míře cituje literaturu. Celkově je práce po technické stránce zdařilá, realizované zařízení je plně funkční. Během vývoje systému musel diplomat řešit řadu technických problémů. Všechny problémy zdárně zvládl a prokázal tím schopnost samostatně řešit inženýrské úkoly.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Vorel, Pavel

Hodnocení věcného obsahu: Práce je věcná, zabývá se cíleně užitečnou problematikou. Diplomant odvedl velké množství práce při návrhu obvodů, návrhu plošných spojů, při celkové realizací i zkušebních měřeních. Dovolil bych si mu však vytknout některé nedostatky v teoretické rovině: 1) Při tak malém výkonu zdroje (120W) je význam použití PFC velmi diskutabilní. Problém zkreslení síťového napětí a nárůstu efektivní hodnoty fázového proudu by při použití obyčejného dvoucestného usměrňovače s následným sběrným kondenzátorem při těchto parametrech byl zcela zanedbatelný, prakticky be neexistoval. PFC je další předřazený (zvyšující) měnič, který v našem případě zbytečně komplikuje zapojení a snižuje celkovou účinnost. Ačkoliv je rozsah vstupního napětí dost velký (65V až 230V), bylo by možné s proměnným napětím ss meziobvodu (tedy bez použití PFC) realizovat spolehlivě požadovaný zdroj. 2) V úvodním rozboru jednotlivých typů měničů zcela chybí odbornější popis, jak jednotlivé měniče pracují, nebo alespoň, jak pracuje vybraný blokující měnič. S tím souvisí absence matematického rozboru potřebného pro návrh spínacích polovodičů a pulsního transformátoru. U transformátoru je uveden postup návrhu (str. 26), který není ale nijak vysvětlen (je uvedeno, že je přejat z firemního návodu). Myslím, že odvození těchto rovnic by lépe svědčilo o tom, že diplomant navrhovanému měniči opravdu rozumí. 3) Na Obr. 3a) chybí nulová dioda, bez ní by propustný měnič v uvedeném zapojení nepracoval. Přes tyto drobné nedostatky je práce plná hodnotných výsledků získaných dobrou prací diplomanta. Oceňuji také to, že zdroj byl skutečně vyroben, podroben měření a vyhověl kladeným požadavkům. To svědčí jistě o praktické zdatnosti diplomanta. Formální hodnocení: Práce má velmi pěknou grafickou úroveň hodnou inženýra, je pečlivě napsaná, obsahuje řadu kvalitních a srozumitelných obrázků. Celkově: Pokud diplomant u obhajoby předvede znalost principu činnosti a souvislostí týkajících se transformátoru použitého měniče, navrhuji klasifikaci A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce B 41/50
Splnění požadavků zadání A 20/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 31756