DUFKOVÁ, B. Pokročilá registrace obrazových sekvencí z videooftalmoskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolář, Radim

Studentka Barbora Dufková se v diplomové práci věnovala návrhu metody pro registraci snímků retinálních sekvencí. Během řešení se postupně seznámila s charakterem sekvencí, s používanými přístupy pro registraci a také s aktuálně využívaným způsobem registrace pro použitá data. Studentka během řešení navrhla a otestovala různé přístupy. Na základě zkušeností a výsledků pak vytvořila zajímavý způsob registrace, kde se referenční snímek z fundus kamery nejdříve geometricky transformuje pro použití na registraci videosekvencí. Dosažené výsledky jsou kvalitní a budou dále využity v rámci výzkumu na UBMI. Během semestru byla studentka aktivní, pracovala samostatně a na konzultacích prezentovala dosažené výsledky a další kroky. Odevzdaný text je na kvalitní úrovni. Celkově hodnotím práci a přístup studentky stupněm A/90b.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Chmelík, Jiří

Studentka se v předložené práci zabývala lícováním videosekvencí očního pozadí pořízených s využitím videooftalmoskopu a snímků získaných fundus kamerou. V práci je stručně popsána problematika registračních technik, použitá data a jedna existující metoda používaná pro řešení tohoto problému. Dále studentka navrhla a implementovala dva odlišné přístupy lícování a také několik metod pro vyhodnocení kvality registrace. Závěrem je v práci diskutována výpočetní náročnost implementovaných přístupů a dosažené výsledky stručně diskutovány. Celkově je v práci představena řada zajímavých myšlenek, zejména v oblasti vyhodnocení kvality registrace a navržené přístupy lícování se jeví jako funkční a využitelné v praxi. Jazyková úroveň práce je velmi dobrá; formální úroveň je celkově také na dobré úrovni, snížena ale několika drobnými nedostatky (např.: tečky místo desetinných čárek, chybějící některé odkazy na obrázky v textu, přesah tabulky 7.1 mimo okraje, zarovnání jednotek v tab. 7.1, používání znaku „X“ místo „krát“, apod.). Studentka využívala relevantní zahraniční zdroje, které vhodně citovala. Po odborné stránce je práce na dobré úrovni, snížena občasným zmatečným popisem metod a nekonzistentní prezentací výsledků – některé výsledky jsou prezentovány jen tabulkou průměrů, jiné průměry a směrodatnými odchylkami a další graficky krabicovými grafy. Často jsou některá nastavení konstant, volba metrik, kritérií, a další technická rozhodnutí jednoduše oznámena bez řádného odůvodnění nebo objektivní optimalizace. Obrázek 7.1 postrádá popis jednotek a významu barev v tepelných mapách a není tak zcela jasné, co dané deformační pole přesně vyjadřuje. Za největší nedostatek považuji chybějící objektivní porovnání metod mezi sebou, např. rozdíl AME vypočtené z jasových profilů před registrací, s využitím existující metody, a s využitím studentkou implementovaných přístupů. I přes výše uvedené připomínky však konstatuji, že se jedná o kvalitní inženýrské dílo, za kterým je vidět mnoho práce a úsilí. Všechny body zadání považuji za splněné a práci hodnotím stupněm B (80 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 150840