PEKÁREK, J. Katodové nanostruktury v MEMS aplikacích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Ficek, Richard

Předkládaná diplomová práce se zabývá problematikou povrchové úpravy katody emisního tlakového senzoru za pomoci deponovaného pole uhlíkových nanotrubic. Diplomant se měl podle zadání seznámit s teorií uhlíkových nanotrubic, dále pak s technologií jejich výroby a s tzv. studenou emisí včetně jejího měření. Stěžejní částí práce bylo vyrobit funkční vzorek emisního čidla s povrchově upravenou katodou a změřit jeho voltampérové charakteristiky. Úkol vyžadoval zpracování velkého množství literatury a internetových zdrojů z široké oblasti nanotechnologií a teorie studené emise s jejich následnou logickou návazností. Student splnil zadání v plném rozsahu. Jednotlivé části práce jsou uspořádány v logickém sledu a podávají tak ucelený a souvislý pohled na řešenou problematiku. V úvodní části práce je přehledně popsána teorie a vlastnosti uhlíkových nanotrubic včetně různých druhů depozičních technik. V další části se diplomant zabývá konkrétně technikou PECVD používanou na Přírodovědecké fakultě Masarykovy university v Brně, se kterou velmi úzce spolupracoval. Student detailně popisuje metody analýzy vzorků pomocí elektronové mikroskopie, kterou prováděl na Ústavu přístrojové techniky AVČR. V experimentální části práce diplomant podrobně popisuje jednotlivé pokusy včetně jejich grafických výstupů. Dále pak vývoj měřící aparatury, velmi sofistikovaného nanoposuvu a přípravků vyrobených pro měření emisních vlastností pole uhlíkových nanotrubic. Student Jan Pekárek přistupoval po celou dobu k práci na projektu zodpovědně, účastnil se schůzek v předem dohodnutých termínech spojených s prezentací dosažených výsledků. Věnoval se řádně studiu vybrané doporučené literatury, kterou vhodně doplnil zdroji z internetu. Vzhledem ke svému nasazení, již během ročníkových projektů, měl student veškeré experimenty provedeny včas, což se pozitivně promítlo v publikování získaných výsledků na několika mezinárodních zahraničních konferencích, přičemž výsledky byly oceněny na mezinárodní konferenci ICONS 2008 cenou BEST PAPER AWARD. Diplomová práce svými výsledky a zpracováním velmi výrazně přispívá k řešení zásadních problémů v oblasti emisních senzorů zkoumaných na Ústavu mikroelektroniky a považuji ji za kvalitní a přínosnou. S ohledem na výše zmíněné skutečnosti navrhuji hodnocení VÝBORNĚ/95 bodů (A)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50 Student splnil zadání v plném rozsahu.
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20 Student Jan Pekárek přistupoval po celou dobu k práci na projektu zodpovědně, účastnil se schůzek v předem dohodnutých termínech spojených s prezentací dosažených výsledků.
Formální zpracování práce B 17/20 Jednotlivé části práce jsou uspořádány v logickém sledu a podávají tak ucelený a souvislý pohled na řešenou problematiku.
Využití literatury A 9/10 Student se věnoval řádně studiu vybrané doporučené literatury, kterou vhodně doplnil zdroji z internetu.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Vrba, Radimír

Při obhajobě požaduji, aby se diplomant vyjádřil k námitkám v textu a k výše položeným otázkám. Student Bc. Jan Pekárek prokázal potřebné odborné znalosti, dostatečnou erudici a zběhlost při řešení odborného projektu v oboru Mikroelektronika v oblasti nanostruktur MEMS a jejich aplikací. Výsledky práce doporučuji publikovat na konferenci EDS´09 a v časopisu Radioengineering. Diplomovou práci studenta Bc. Jana Pekárka s názvem Katodové nanostruktury v MEMS aplikacích hodnotím známkou v ý b o r n ě a doporučuji komisi navrhnout ji na vhodné ocenění.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20 Předložená práce Katodové nanostruktury v MEMS aplikacích je sestavena ve 13 kapitolách na 67 stranách. Sudent Bc. Jan Pekárek ji vypracoval na UMEL FEKT VUT v Brně pod vedením Ing. Richarda Ficka. Ve své práci se zaměřil především na shrnutí známých poznatků k nově objevené struktuře nanotrubic. Ve druhé kapitole jsou popsány fullereny. Třetí kapitola se zabývá vlastními uhlíkovými nanotrubicemi. Jsou v ní uvedeny popisy struktury, základní vlastnosti, krátké shrnutí možných aplikací a nejčastější metody přípravy uhlíkových nanotrubic. Ve čtvrté kapitole je popsána depoziční aparatura a metoda plazmochemické depozice z plynné fáze, pomocí které byly experimentálně připraveny uhlíkové nanotrubice. Pátá kapitola se zabývá emisí elektrickým polem. Klíčová šestá kapitola detailně popisuje návrh a princip řešení emisního senzoru typu MEMS. V sedmé kapitole jsou shrnuty výsledky měření. Diplomant bezpochyby splnil požadavky zadání. V osmé kapitole je uveden závěr práce. Další kapitoly jsou doplňkové.
Odborná úroveň práce A 45/50 Práce na mne působí kompaktním a dobrým dojmem. Je zřejmé, že diplomant na její vypracování věnoval energii a čas. Jedná se o práci, v níž je hlavním odborným přínosem diplomanta návrh a vytvoření tří variant senzoru tlaku, který využívá emisi při malém napětí mezi měřicí elektrodou a tlakovou membránou. Podle mého názoru, však diplomant věnoval příliš mnoho práce zejména popisu známých jevů a principů. Postrádám konkrétnější výstupy zejména proto, že se jedná o tématiku řešenou pro spolupracující průmyslový subjekt, u něhož je požadováno co nejrychlejší zavedení výroby nového typu senzoru. Práce mne však přesvědčila o inženýrském přístupu diplomanta k řešení zadaného problému.
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20 Uváděné výsledky ukazují zejména závislost proudu na čase a na přiloženém napětí mezi měřicími elektrodami. Klíčový tlak je však na grafickcých výstupech pouhým parametrem. Postrádám proto sítě charakteristik, které by pro napětí mezi elektrodami jako parametr ukazovaly závislosti proudu senzorem v závislosti na měřeném tlaku. Rovněž postrádám alespoň orientační výstupy simulace vyvíjeného senzoru např. pomocí programu ANSYS.
Formální zpracování práce A 10/10 Práce je psána přehledně a splnila svůj účel zejména při popisu nezbytné teorie a použitých pricipů. Práce má výbornou grafickou úroveň, obrázky a velikost znaků jsou vyvážené. Práce dokazuje, že diplomant je zběhlý i v používání moderních editorů a práci s Internetem, protože některé obrázky jsou převzaty z citované literatury bez újmy na kvalitě. Použité studijní pramery jsou vhodné a týkají se bezprostředně jednotlivých řešených oblastí.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 10828