CUDRÁK, M. Použití asynchronních generátorů dvojitě napájených pro přečerpávací vodní elektrárnu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Student Martin Cudrák se ve své práci zabýval dvojitěnapájenými asynchronními generátory, obecně označeny anglickou zkratkou DFIG (double-fed induction generator) pro přečerpávací vodní elektrárny (PVE). Práce je rešeršní, nebylo cílem práce modelovat celý systém vodní turbíny - generátoru. Ale měla za cíl přednést možnosti DFIG na území ČR pro novou nebo rekonstruovanou PVE. Práce je po formální a grafické stránce na výborné úrovni (kromě záhlaví posledních stran). Přestože je převážně rešeršní, nesnižuje to její kvalitu a bude využita jako podklad pro výuku na FEKT VUT. Zároveň může být i primárním zdrojem pro další práce s obdobným tématem. Za další klad práce považuji, že student pracoval s velkým množstvím zdrojů a tím pádem shrnul dosavadní mezinárodní zkušenosti s provozem DFIG na PVE. Pokud by práce byla doplněna i matematickým modelem generátoru ve spolupráci s vodní turbínou, byla by komplexním dílem. Nicméně rozsah práce by byl nad rámec bakalářské práce. Student pravidelně konzultoval nejen s vedoucím práce, ale také s kolegy z Ústavu Viktora Kaplana při FSI VUT. Práci hodnotím stupněm A.
Bakalářská práce „Použití asynchronních generátorů dvojitě napájených pro přečerpávací vodní elektrárnu“ diplomanta Martina Cundráka je hlavně rešerší pro oblast dvojitě napájených asynchronních generátorů (DFIG) a jejich použití u přečerpávacích elektráren (PVE), dále se práce zaměřuje na stávající a možné budoucí na přečerpávací elektrárny v ČR i krátkou úvahou o možnosti použití těchto generátorů v případě renovace stávajících PVE. Bakalářskou prací lze rozdělit 3 základní bloky, v první části je popsán princip fungování DFIG, jejich výhod a nevýhod při použití, krátce se autor věnuje problematice synchronních generátorů s frekvenčním měničem, jako ekvivalentu, který použitelný do jmenovitého výkonu. Druhým blokem je kapitola 4, jenž je rešerší využití DFIG pro PVE ve světě. Poslední blok je zaměřen na přehled PVE v ČR a budoucí další možné výstavby PVE a krátký popis možnosti integrace těchto generátorů do stávajících PVE a doporučení pro budoucích PVE. V závěru práce je provedeno celkové zhodnocení. Práce na jednu stranu naplňuje všechny body zadání, ale druhou stranu by bylo vhodné ještě více rozšířit část zaměřenou použití DFIG u stávajících PVE. Přes graficky dobře provedenou práci, tak ji ubírá chyby v šabloně, jako chybný popis v záhlaví, jak samotného dokumentu, tak i kapitol 6 a 7. Mezi další nedokonalosti i časté dělení čísel a jednotek v případě přesahu na nový řádek. Bakalářská práce je logicky členěná a srozumitelná. I přes výše uvedené nedostatky, bakalářská práce splňuje všechny body zadání i grafické zpracovaní je na odpovídající úrovni, proto hodnotím 85 body.
eVSKP id 125710