TRNKUS, A. Laboratorní funkční generátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Bakalářská práce byla zaměřena na návrh a realizaci laboratorního funkčního generátoru s vhodným uživatelským rozhraním. Cílem bylo využít moderní součástkové základny a navrhnout generátor do modulového systému Diametral. Student problematiku tématu pravidelně konzultoval a předkládal dílčí řešení. Během postupného vývoje byl zvolen vhodný DDS obvod, který splňuje dané požadavky a bylo nutné dořešit obvody kolem tohoto obvodu. Student navrhl celkové výsledné obvodové uspořádání, desky plošných spojů a mechanické řešení. V některých částech by řešení vyžadovalo hlubší analýzu a nabízí se i elegantnější přistupy. V době odevzdání práce nebyl generátor zcela oživen a chybí výsledná měření. Textová část práce je poměrně slušně zpracovaná a prezentuje ucelený návrh generátoru s logickým postupem. Po formální stránce práce obsahuje drobné chyby, některé obrázky mají nízkou kvalitu. Přesto student odvedl kus poctivé práce a prezentovaná je obhajitelná.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Student měl dle zadání navrhnout a zkonstruovat jednoduchý laboratorní generátor průběhů s digitálním řízením. Tento úkol byl dle předložené práce splněn pouze částečně. V úvodu práce se student správně zabývá možnými principy realizace funkčních generátorů, z nichž jako nejvhodnější vybírá řešení založené na přímé číslicové syntéze. Zmiňuje také její negativní vlastnosti (např. kvantizační šum) a možnosti jejich eliminace (dithering), ale v samotné implementaci se jim bohužel dále nevěnuje. Výběr klíčového obvodu DDS není objektivně zdůvodněn; očekával bych přehled několika vhodných integrovaných obvodů, z nichž autor dle požadavků zadání vybere ten nejvhodnější. Stejný přístup uplatnil i při výběru dalších komponent systému, ale vzhledem k tomu, že nejde o klíčové komponenty, lze u nich přímý výběr akceptovat. Za závažný nedostatek považuji fakt, že v práci zcela chybí popis některých částí zapojení: posílení napěťové reference pomocí TL062, zdroj záporného napětí s ICL7660, rekonstrukční filtr. Proč je autor použil a (především) jak je navrhoval? Autor neuvádí žádné výsledky měření, funkčnost zařízení deklaruje pouze slovně v závěru, a dokumentuje fotografií displeje s uživatelským rozhraním. Absenci jakýchkoliv změřených výstupních charakteristik nebo alespoň časových průběhů generátoru opět považuji za závažný problém. Jádrem autorem vytvořeného programu je soubor "main.c", který obsahuje pouze program pro zobrazení dat na LCD, procedury pro obsluhu tlačítek, rotačního enkodéru a relé. Zcela chybí vazba na obvod DDS (AD5930), což naznačuje, že generátor patrně vůbec nebyl otestován. V práci jsou zbytečně převzaté některé obrázky působící jen jako výplň (strana 14-15), některé další mají chybějící popis (obr. 7) nebo popis anglický. Velmi rušivě působí nízká kvalita obrázků, především pak schémat zapojení na stranách 31-32. Odpovídající obrázky schémat v samostatné příloze již mají dostatečnou kvalitu, ale i tak se v nich překrývají popisky součástek. V příloze postrádám zdrojové soubory schémat a desek plošných spojů, které by umožnily lépe posoudit kvalitu a správnost návrhu.

Navrhovaná známka
E
Body
58

Otázky

eVSKP id 102284