POLÁKOVÁ, V. Charakterizace tkání ve spektrálních CT datech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Jakubíček, Roman

Studentka k řešení své práce přistupovala velmi svědomitě a aktivně již od počátku akademického roku. V krátkém časovém úseku samostatně nastudovala problematiku spektrálního CT, které je v dnešní době velmi aktuální. Při práci využívala relevantní odbornou literaturu, na základě které zpracovala detailní teoretickou část práce. Použité literární zdroje studentka v práci řádně cituje dle citační normy. V praktické části, která byla v prvotních fázích dosti náročná, studentka exportovala mono-energetická data, ve kterých poté manuálně za použití zvolených softwarových nástrojů vysegmetovala zvolené tkáně. Na této databázi provedla statistické vyhodnocení, které diskutuje a uvádí vyplývající závěry. Text celé práce je psán velmi čtivě a srozumitelně, členění jednotlivých kapitol je vhodně zvoleno, což ve výsledku přispívá k celkové přehlednosti a práce tak působí velmi kvalitním dojmem. Po formální stránce je práce na vysoké úrovni. Závěrem konstatuji, že studentka splnila zadání práce a během vypracování prokázala schopnosti samostatně pracovat na řešení odborného problému a vytvořit komplexní bakalářské dílo na velmi kvalitní úrovni. Předloženou práci hodnotím stupněm A - 100 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Jan, Jiří

Práce se zabývá možnostmi využití spektrálních CT dat pro zvýšení přesnosti resp. spolehlivosti rozpoznání a diagnostiky tkání. Podrobně se seznámila s SCT zobrazovací modalitou a souvisejícími oblastmi na základě studia literatury. Ve vlastní práci analyzovala statistické vlastnosti dostupných SCT dat, získaných dvojenergetickou metodou a zejména pak vlastnosti odvozených obrazů simulujících snímání s úzkými energetickými oblastmi (tzv. „monoenergetické“ obrazy). Ověřila možnosti rozlišení tkání ve vybraných dvojicích těchto obrazů a navrhla vhodnou metodiku pro úpravy získané segmentace, tak, aby hranice oblastí dobře korespondovaly s hranicemi tkání. Předložená práce má v souladu se zadáním dvě hlavní zhruba stejně rozsáhlé části. Kompilační část (kap. 2, 3, 4), ukazuje na důkladné studium literatury, zejména také v oblastech, s nimiž se studentka pravděpodobně v dosavadním studiu nesetkala. Ve druhé části (kap. 5, 6, 7 a 8) je prezentována vlastní práce studentky, týkající se práce s dostupnými SCT daty, jejich zpracování a analýzy. Zde lze vytknout poněkud nepřehledné či nesystematické třídění témat do kapitol a podkapitol, které ovšem je zřejmě dáno dosud malou zkušeností adeptky. Obsah je však zajímavý a metodicky dobře zpracovaný. Za překvapivé považuji zjištění v této práci, že medián CT čísla pro konkrétní orgán může mít u různých pacientů pozitivní i negativní trend v závislosti na energii záření. Zajímavý je přístup kombinující klasifikaci tkání podle jednotlivých pixelů a podle mediánů lokálních oblastí. Lze konstatovat, že práce splnila zadání velmi dobře. Rozsah práce je spíše na horní hranici obvyklé pro bakalářské práce. Po formální stránce je práce zpracována ve standardní požadované kvalitě, stejně tak seznam odkazů. Vzhledem k jinak velmi dobré úrovni práce, ukazující na budoucí možnost publikací autorky, považuji za účelné zmínit i následující poznámky k formulacím: - str. 10 „rozlišení více energetických spekter“ apod. – patrně je myšleno více en. pásem, - str. 15, str. 36: veličina „vyjádřená Hounsfieldovou jednotkou“, „parametrem obrazu je HU“ – parametrem je něco jiného, tento parameter je měřen v HU, - str, 40 „můžeme mít pochyb“ – čeština používá záporový genitiv, nikoli pozitivní - str. 41 a jinde „region-based nebo edge-based přístup“ apod. – hantýrka, užívající anglismů v situacích, kdy lze použít bez problémů češtiny - popis obrázků je často neúplný, např. v obr. 8.2 není jasné, jak vznikly barevné oblasti apod. nevhodné nebo nepřesné formulace: - str. 17 datasety (opět hantýrka) „na sebe pasují“, str, 20 projekce „prostorově sedí“ – lícují nebo i jinak, - str. 30 „model byl nepřirozeně kroutivý“ - str. 41 „K segmentaci kostních tkání použila tato práce těla obratlů“ - str. 47 „získat zprůměrováním velikostí účinku skrze všechny pacienty“ - str. 47 „pluska“ - str. 53 „velmi konvexní hranice“ Práci hodnotím jako kvalitní, navrhuji klasifikaci 92 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 118318