NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury
Abstract
Návrh nárožního bytového domu v problematické čtvrti na křižovatce ulic Bratislavská a Stará. Parter je určený co-workingovému centru a drobným provozům a odděluje rušnou ulici od klidu dvora, který je plně k dispozici obyvatelům bytů. Dům neinvazivně doplňuje stávající struktury a přináší do oblasti impuls k proměně. Návrh se zabývá také urbanistickým a sociálním přesahem.
Design of corner house, a block of flats in the deprived neighborhood near the centre of the city. It is situated on the crossing of Bratislavská and Stará street. The parterre is used by a co-working centre and by small pastry and book shop. The parterre draws the line between rush streets and still court, which serves to residents. House noninvasively complements existing structures and brings the impulse for change. The proposal also addresses the urban and social outreach.
Description
Citation
KUBÁT, J. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Architektura
Comittee
Ing. arch. Gustav Křivinka (předseda) doc. Ing. arch. Dagmar Glosová, CSc. (člen) doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc. (člen) Ing. arch. Jan Sochor (člen) Ing. arch. Petr Todorov (člen)
Date of acceptance
2014-05-26
Defence
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO