MIKULOV - OBNOVA MĚSTA Prostorová kultivace a dostavba území mezi nádražím a centrem města

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury
Abstract
Cieľom diplomovej práce je ponúknuť mestu Mikulov projekt, ktorý by napomohol k účinnejšiemu využitiu konkrétnej mestskej časti a rozvinul tak potenciál mesta nie len ako turistickej destinácie, ale aj atraktívnej obce. Diplomová práca sa venuje najmä urbanistickému riešeniu novej štruktúry vzhľadom na existujúcu zástavbu. Z architektonického hľadiska je rozpracovaná jedna z možností zástavby s funkciou nového mestského úradu.
The aim of the diploma thesis is to offer to the city of Mikulov a project, that would help to use of a particular city part more efficiently and thus develop the city's potential not only as a tourist destination, but also for an attractive municipality. The diploma thesis deals mainly with the urban design of the new structure in relation to the existing buildings. One of the structural possibilities is developed also from the architectural point of view. The building would create a new place for city office.
Description
Citation
ČULENOVÁ, M. MIKULOV - OBNOVA MĚSTA Prostorová kultivace a dostavba území mezi nádražím a centrem města [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2017.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Architektura
Comittee
prof. Ing. arch. Bohumil Kováč, Ph.D. (předseda) Ing. arch. Michal Krištof (člen) Ing. arch. Iveta Ludvíková (člen) Ing. Stanislav Mikeš (člen) Ing. arch. Marek Štěpán (člen)
Date of acceptance
2017-05-29
Defence
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO