Lumbar Interbody Fusion Conducted on a Porcine Model with a Bioresorbable Ceramic/Biopolymer Hybrid Implant Enriched with Hyperstable Fibroblast Growth Factor 2

Abstract
An experimental animal study was designed to investigate the intervertebral fusion efficiency and safety of a bioresorbable ceramic/biopolymer hybrid implant enriched with FGF2-STAB(R) in comparison with a tricortical bone autograft used as a gold standard. Twenty-four experimental pigs underwent L2/3 discectomy with implantation of either the tricortical iliac crest bone autograft or the bioresorbable hybrid implant (BHI) followed by lateral intervertebral fixation. The quality of spinal fusion was assessed by micro-computed tomography (micro-CT), biomechanical testing, and histological examination at both 8 and 16 weeks after the surgery.
Experimentální studie na zvířatech byla navržena tak, aby zkoumala účinnost a bezpečnost meziobratlové fúze a biologicky resorbovatelného hybridního implantátu z keramiky/biopolymeru obohaceného o FGF2-STAB (R) ve srovnání s trikortikálním kostním autograftem používaným jako zlatý standard. Dvacet čtyři experimentálních prasat podstoupilo discektomii L2/3 s implantací buď trikortikálního autograftu kosti kyčelní, nebo bioresorbovatelného hybridního implantátu (BHI) s následnou laterální intervertebrální fixací. Kvalita spinální fúze byla hodnocena mikropočítačovou tomografií (mikro-CT), biomechanickým testováním a histologickým vyšetřením v 8. a 16. týdnu po operaci.
Description
Citation
Biomedicines. 2021, vol. 9, issue 7, p. 733-758.
https://www.mdpi.com/2227-9059/9/7/733
Document type
Peer-reviewed
Document version
Published version
Date of access to the full text
Language of document
en
Study field
Comittee
Date of acceptance
Defence
Result of defence
Document licence
Creative Commons Attribution 4.0 International
http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Citace PRO