HUDEC, M. Laboratorní přípravek pro studium oscilátorů s postupně posouvanou fází [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Šotner, Roman

Student Marek Hudec zpracovával téma předložené bakalářské práce 2 roky. V prvním roce řešení obhájil semestrální projekt, ale na finalizaci bakalářské práce začal pracovat až v roce 2021. Studentovým úkolem bylo navrhnout vylepšený přípravek sestávající z verze oscilátoru s posouvanou fází (laditelné ztrátové a bezeztrátové sekce s transkonduktory ve smyčce), který aktuálně existuje v laboratoři, ale nemá dostupné některé funkce, a následně přípravek rozšířit o standardní verzi oscilátoru s OZ a doplnit přípravek o laditelný fázovací článek. Po praktické stránce student práci odvedl, obvody navrhl a ověřil simulací i experimentálně (a zadání tak víceméně splnil). Někdy jsou však prezentované výsledky dost diskutabilní ohledně správnosti a optimalizace návrhu. Přípravek a zejména obvody s OZ bude nutné ještě jistě upravit před reprodukcí více kusů a jejich nasazením ve výuce. Formální stránka je katastrofa. Neúplnou práci (bez obrázků a některých pasáží) jsem obdržel ke kontrole den před termínem odevzdání. I přes několik hodin mé práce se zdá, že student vůbec neakceptoval moje komentáře, změny a úpravy textu a ponechal velkou řadu nevyřešených nedostatků. Bohužel s mnou korigovanou verzí se asi vůbec dále nepracovalo. Předpokládal jsem, že student obrázky dodá do mnou modifikované verze a některé zásadní věci se tím vyřeší, ale to se zřejmě nestalo. V současném stavu je po formální stránce práce neakceptovatelná a text i některé obrázky (rozložení, čitelnost, formátování, i špatně nakreslené – chybná zapojení) musí být přepracovány. Navrhuji hodnocení F/49b.

Navrhovaná známka
F
Body
49

Posudek oponenta

Petržela, Jiří

Předložená bakalářská práce se skládá de-facto pouze ze dvou kapitol, což je velmi nestandardní. První kapitola je zamýšlena pravděpodobně jako teoretický úvod, je však velmi stručná a neobsahuje hlubší rozbor zadané problematiky oscilátorů s moderními aktivními prvky. Naproti tomu pasáž o fázovacím článku s operačním zesilovačem (kapitola 1.3) považuji za zbytečnou s ohledem na to, že uvedené zapojení je špatně a v laboratorním přípravku stejně není použité. Zvolený typ oscilátoru s OZ s napěťovými sledovači se v praxi nepoužívá. Vztahy (2.4) a (2.5) nedávají smysl vzhledem k tomu, že v nich stále figuruje komplexní kmitočet s. Třetí kapitola je závěr, následují výsledky měření bez detailního vyhodnocení. Grafy simulované a měřené by bylo vhodné vynášet do jednoho grafu. Komentář k některým grafům zcela chybí, nejsou diskutovány například výsledky na obr. 3-17, 3-18 nebo analýza Monte-Carlo na obrázku 3-19 a 3-20. Po prostudování zadání bakalářské práce je otázkou, zda toto bylo splněno. Pod pojmem elektronické přeladění si představuji něco jiného než student realizoval ve svém laboratorním přípravku (přepínače). Rovněž postrádám laboratorní protokol a detailní přípravu na využití úlohy v laboratorní výuce. Naměřené THD oscilátorů je velmi vysoké, což indikuje nevhodnou volbu/návrh obvodu AGC. Integrovaný obvod LM13700 lze jen těžko považovat za moderní aktivní prvek, jak je požadováno v zadání. Ani po formální stránce není předložená bakalářská práce nejzdařilejší. Obsahuje velké množství překlepů, chybějících a nefunkčních odkazů, nepřesných formulací i pravopisných chyb. Enormní množství chyb učinilo například kapitolu 2.2 prakticky nesrozumitelnou. Text je obecně čitelný s obtížemi, místy je mi myšlenkový pochod studenta záhadou. Některé pasáže budí dojem, že si student výsledný text po sobě vůbec nekontroloval. S textem "Chyba! Nenašiel sa žiaden zdroj odkazov", který doprovází celý text bakalářské práce, si student očividně hlavu vůbec nelámal. Citace literatury není konzistentní. S ohledem na výše zmíněné nedostatky hodnotím práci pod hranicí akceptovatelnosti. I přes fakt, že student laboratorní přípravek realizoval a některé jeho vlastnosti patrně ověřil i měřením, je v bakalářské práci nutné uvedené nesrovnalosti (především ty formální) odstranit.

Navrhovaná známka
F
Body
45

Otázky

eVSKP id 134785