ŠTRBA, M. Ponava – potenciál rozvoje území [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Volba pro alternativní využití území území Ponavy v situaci, kdy konvenční programy sportovních velkokapactních zařízení jsou nereálné je samo osobě volbou risikovou. Prostorová koncepce, která bourá mnohá klišé je obtížná již při rozhodování v začátcích práce. Obtížnost jít vlastní cestou je doprovázena časovou náročností pionýrského přístupu a permanentní sebekritické reflexe v postupu práce bez ztráty původních principů zvolené urbánní strategie. Přes některé spíše formální nedostatky způsobené časovou náročností alternativního přístupu hodnotím práci jako důkaz celkově zvládnutého inovativního konceptu pro využití této části města.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Zaujatost pro vlastní aplikaci alternativní urbánní strategie, pracovitost a snaha o přesvědčivou presentaci
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Wittmann, Maxmilian

Velmi kladně hodnotím alternativní, koncepční přístup k řešení dotčeného území. Zvolená koncepce umožňuje v podmínkách současné nejasné rozvojové progrese města téměř okamžitou, úspornou revitalizaci lokality. Tento urbanisticky „měkký“ přístup, který neurčuje definitivní řešení a zásadně nelimituje svými územními nároky budoucí rozvoj, je architektonicko-urbanistickou deklarací kontinuálního, udržitelného rozvoje města. Dílčí nedostatky práce plynou z jejího velkého rozsahu, který neumožnil důsledně a systémově dořešit a přesvědčivě prezentovat veškeré dílčí lokality. Lze vytknout i malé nedostatky formálního charakteru (viz. příslušná kapitola hodnocení).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Novátorské urbanistické řešení těží z koncepce založené na revitalizaci lokality pomocí alternativně vedeného severojižního kolejového diametru navazujícího na stávající trasu kolejové vlečky. Tento záměr představuje myšlenkovou esenci celé práce. Urbanistické řešení revitalizovaného stadionu a nových bytových objektů zohledňuje a integruje do sebe významné pěší trasy, významné stávající prvky zeleně a také nově navrženou zastávku městské železnice pod terénem (druhá související zastávka je řešena ve vzdálenější poloze u OD Tesco). Celková koncepce těží z originality myšlenky a je sama o sobě přínosem, její význam je však poněkud oslaben nedůsledným řešením dílčích lokalit /zejména bytových domů za stadionem/.
Architektonické řešení B Principy architektonického řešení objektu stadionu jsou patrné z předložených půdorysů, pohledů a vizualizací. Odráží nové funkce nástavby určené pro kanceláře, kreativní inkubátor a další doplňkové prostory. Fasády objektů mají střídmý, nikoliv však strohý charakter. Nejsou řešeny v architektonickém detailu, což je vzhledem k urbanistickému zaměření práce pochopitelné. Stávající stadion je nově využit pro soustavu hřišť a městské terasovité zahrady. Tyto funkce nejsou nositeli výrazných architektonických řešení. Zamýšlené architektonické pojetí bytových domů je patrno z referenčních příkladů.
Provozní řešení C Provozní a organizační řešení území by se spolu s definovanými pěšími trasami mohlo více opírat o potenciál nové zastávky městské železnice v klínu křížících se ulic Drobného a Sportovní. Domnívám se, že význam této zastávky není v organizačně provozním řešení dostatečně reflektován. V doloženém schématu principů dopravní obsluhy území poněkud absentuje alespoň systémový náznak obsluhy bytových domů za stávajícím stadionem. Provozní řešení objektů se z předložených podkladů jeví jako účelné a bezkolizní.
Technicko konstrukční řešení B Návrh zachovává stávající objekty s výjimkou horní tribuny stadionu, která je ve špatném technickém stavu. Technicko-konstrukční řešení nastavěných podlaží částečně spočívajících na sloupech předsazených před objekt stávajícího stadionu je prezentováno v základních principech. Technicko-konstrukční řešení bytových objektů není z urbanistické dokumentace zřejmé.
Formální úroveň B Formální úroveň práce je na velmi dobré úrovni. Grafické zpracování zahrnující výkresy i texty je přehledné a ve většině případů i atraktivní. V situačních výkresech chybí názvy ulic, což pokládám vzhledem k urbanistickému charakteru práce za nedostatek.
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 51076