MAŤAŠOVÁ, K. Detekce podobností v programových kódech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kašpar, Jakub

Studentka Kristýna Maťašová vypracovala bakalářskou práci na téma ‘Detekce podobností v programových kódech‘. Práce se skládá z teoretické rešerše, kde studentka popsala obecnou problematiku plagiátorství. Dále se zde zabývá teorií detekce podobností v programových kódech a také zde zmiňuje již existující detektory. Hlavní část práce se pak soustředí na hledání podobností v programových kódech GUI. Dále studentka vytvořila vlastní databázi matlabovských GUI kódu. Tu následně použila na testování navrženého detektoru. Z tohoto pohledu považuji zadání bakalářské práce bez výhrad za splněné. Práce je z formálního hlediska na vynikající úrovni. Práce má od úvodu po závěr 48 stran a obsahuje 27 zdrojů české i zahraniční literatury. V práci se nevyskytují překlepy a je řádně formátována. Po odborné stránce je práce rovněž na špičkové úrovni. Program, který studentka navrhla, je plně funkční a při testování na vytvořené databázi dokázal odhalit všechny známé plagiáty a dokonce i některé doposud neznámé. Také bylo navrženo vskutku zdařilé grafické uživatelské rozhraní, které velice detailně popisuje vyhodnocení celé detekce. Navíc je program plně automatizován a dokáže tak zpracovat veliké množství dat zaráz, což je pro jakékoliv praktické použití klíčové. Celkově svojí kvalitou a komplexností překračuje navržený program rámec bakalářské práce. Studentka k práci přistupovala velice aktivně již od začátku roku, přicházela s vlastními návrhy řešení a pravidelně konzultovala výsledky své práce. Práci nemám co vytknout a celkově ji hodnotím stupněm výborně/A (100 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Vítek, Martin

Studentka nastudovala a v práci podrobně popsala problematiku plagiátorství programových kódů a způsobů jeho detekce. Vytvořila vlastní databázi 78 studentských programových kódů GUI, ve které uměle vytvořila různé typy plagiátů. Navrhla vlastní příznaky pro odhalování plagiátů včetně vhodné rozhodovací metriky a výsledný algoritmus otestovala na vytvořené databázi. Navržený algoritmus nad rámec zadání opatřila grafickým uživatelským rozhraním. Zadání bakalářské práce tak bylo splněno v plném rozsahu. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Práce má od úvodu po závěr solidních 46 stran, z čehož je 21 stran věnováno praktické části. Seznam literatury obsahuje celkem 27 zdrojů. Vytknout však musím použitý způsob citování, který je sice jednotný a jednoznačný, ale není zcela v souladu s normou ČSN ISO. Dále je potom často používaná a důležitá zkratka GUI poprvé vysvětlena až v kapitole 3, byť je použita již v úvodu. Po odborné stránce je práce také na velmi dobré úrovni. Dosažené výsledky jsou velmi dobré a podrobně diskutované. Jedinou výhradu mám ke způsobu vytváření umělých plagiátů, kde předpokládám, že si je autorka vytvářela sama. Bylo by mnohem zajímavější a objektivnější požádat o vytvoření plagiátů nezávislé osoby, které by neměly apriorní informaci o principu použitého algoritmu detekce plagiátů. I přes uvedené nedostatky však práci celkově hodnotím stupněm výborně/A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 118316