FILIP, M. Zdroj nosného kmitočtu pro přenosný simulátor radiolokačních signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

1. Splnění zadání Zadání diplomové práce bylo náročné, jednak s ohledem na požadovaný široký kmitočtový rozsah zdroje nosného kmitočtu simulátoru radiolokačních signálů a dále vzhledem k dalším zadaným faktorům, jako byly ekonomické aspekty a požadavek na bateriové napájení. Zadání diplomové práce považuji za splněné. 2. Aktivita během řešení a zpracování práce Během řešení diplomové práce diplomant pracoval aktivně a iniciativně. Prokázal, že dovede v praxi uplatňovat teoretické poznatky, které získal během studia. Samostatně prováděl náročná mikrovlnná a další měření. Dokázal vyhodnocovat a správně interpretovat jejich výsledky. Účelným způsobem využíval konzultací. 3. Formální zpracování práce Z hlediska formálního zpracování a grafické úpravy je diplomová práce na dobré úrovni. 4. Využití literatury Diplomant při své práci prokázal, že umí účelně pracovat jak s literaturou v teoretické oblasti, tak s firemní literaturou a výkresovou dokumentací. Posudek vypracoval odborný vedoucí práce Ing. Miloslav Macho, CSc.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Raida, Zbyněk

Podle zadání diplomové práce měl diplomant navrhnout generátor harmonického signálu pro pásmo 2 až 18 GHz, přeladitelný s krokem 1 MHz a s výstupním výkonem 0,5 až 1,0 W. Dále mělo být diskutováno rozšíření kmitočtového rozsahu generátru do 36 GHz. V diplomové práci se píše o zdroji nosného kmitočtu, o generátoru a o simulátoru radiolokačních signálů. Přiznám se, že i po několikerém přečtení práce jsem nepochopil, zda jsou tyto tři termíny ekvivalentní nebo zda popisují tři rozdílná zařízení. Při svém hodnocení tedy předpokládám, že se jedná o jedno a totéž zařízení, a nazývám ho "generátorem". Blokové schéma generátoru je poněkud nelogicky uvedeno až v 7. kapitole práce (strana 30), i když v předchozích kapitolách se diplomant už věnuje rozboru vybraných funkčních bloků generátoru (oscilátory a mikrovlnné generátory v kapitole 3, fázové závěsy v kapitole 4, násobiče kmitočtu v kapitole 5 a zesilovače v kapitole 6). Konkrétní popis funkčních bloků, použitých pro realizaci generátoru, je soustředěn do kapitoly 7 práce. Část bloků byla zakoupena a měřením byly ověřeny jejich parametry. Část bloků byla realizována diplomantem. U realizovaných bloků je však popis návrhu dosti strohý, a proto se na podrobnosti ptám v otázkách. I přes uvedenou kritiku vysoce oceňuji komplexnost a obsáhlost diplomové práce. Celé zařízení bylo realizováno a experimentálně byly ověřeny jeho vlastnosti, což svědčí o širokém odborném přehledu a praktických odborných schopnostech diplomanta. Rovněž formální zpracování práce je na slušné úrovni. Osobní problém jsem měl jen u kopiií obrazovky měřicích přístrojů: v důsledku absence cejchování a popisu os se mi tento typ grafů velmi špatně četl. I přes uvedené výhrady považuji diplomovou práci Martina Filipa za výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Formální zpracování práce B 8/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 31190