Welcome to the BUT Digital Library - an institutional repository operated by the Central Library on the DSpace system.
Do you want to deposit your article or preceedings into Digital Library? It is very simple. You can find all the information in the manual published online on BUT Portal of libraries.
Central Library supports open access to scientific publishing - Open Access.
You can also request for grant for open publishing from Open Access Fund You can find more information OA fund web page.
Into the Digital Library is integrated citation manager Citace PRO. It will allow you to easily create a bibliographic citation or save a record in the manager.
Communities in DSpace
Select a community to browse its collections.
Recent Submissions
Item
Free flow over a partially contracted thin-plate weir with a triangular notch ofangle 20.23° and zero weir height
(Sciendo, 2025-06-01) Pospíšilík, Šimon; Kotaška, Stanislav; Duchan, David; Zachoval, Zbyněk; Orfánus, Martin; Šoltész, Andrej; Gruchot, Andrzej Tadeusz; Zydroń, Tymoteusz
The paper explores flow characteristics in the case of free flow of clean water over a partially contracted thin-plate weir with a triangular notch of angle 20.23° and with zero weir height above the bottom of the approach channel ofrectangular cross-section at 5 approach channel widths and 7 heads. The description was based on the results from experimental research and numerical simulations. The numerical simulations allowed the description of the characteristics in parts of the flow where measurements were difficult to perform. The experimental research quantifies the validity of the numerical simulations and establish recommendations for construction of numerical models. The boundary between a partially contracted weir and a fully contracted weir was established by dimensionless approach channel width of the value 0.32, the flow characteristics (water surface, velocity) in the full range of the partially contracted weir (dimensionless approach channel width in range 0.32 BU* 1.00), and recommendations for the placement of a cross-section to measure water surface level for determine the heads (dimensionless distance 4 x* 2) were verified.
Item
Syntéza molekulárních přepínačů funkcionalizovaných stabilními radikálovými substituenty
(Vysoké učení technické v Brně. CEITEC VUT, ) Kotásková, Lucie; Neugebauer, Petr; Cigáň, Marek; Kaleta, Jiří
Tato práce se zaměřuje na syntézu a studium hydrazonových přepínačů substituovaných nitroxidovými radikály. Tři nové série hydrazonových přepínačů byly vyvinuty o-halogen substituované, di- a tri-halogen substituované a nitroxidy substituované hydrazony. Pro každou skupinu byla systematicky prostudována syntéza, charakterizace a vlastnosti přepínání. Přepínání bylo sledováno pomocí 1H, 19F{1H} NMR, UV-Vis a EPR spektroskopiemi, potvrzující zachování paramagnetického centra nebo center v nitroxidem substituovaných hydrazonech. Přepínání pomocí pH změn, které bylo provedeno na pyridinových hydrazonech, prokázalo vratnou přepínatelnost. Fotopřepínání ukázalo částečnou ale vratnou schopnost přepínání pro hydrazony s pyridinovými rotory a zlepšené fotopřepínání u hydrazonů s fenylovými rotory. Unikátní integrace molekulárního přepínače a nepárového elektronu (či elektronů) v jediné molekule poskytuje slibné možnosti při vývoji polarizačních činidel pro dynamickou nukleární polarizaci, diagnostických a léčebných nástrojů a účinných spinových sond pro sledování struktury a dynamiky složitých supramolekulárních systémů.
Item
Transport nosičů náboje a jejich fluktuace na různých rozhraních kompozitních autoemisních elektrod
(Vysoké učení technické v Brně. CEITEC VUT, ) Allaham, Mohammad Mahmoud Mohammad; Knápek, Alexandr; Albuquerque de Assis, Thiago; Purcell, Stephen
Kompozitní autoemisní katody jsou slibným typem studených autoemisních katod, které ve srovnání s kovovými emitéry poskytují soustředěnější elektronový svazek s vyšší proudovou hustotou a jasnějším emisním obrazcem. Mechanismus emise z tohoto typu katod však stále není plně prozkoumán a kontinuálně se studuje od 80. let 20. století. Tato práce se skládá z teoretické a experimentální části. V teoretické části začíná představením uživatelsky přívětivého webového nástroje určeného k analýze autoemise elektronů, který vědcům pomáhá testovat a analyzovat experimentální data z měření autoemise. Dále vysvětluje, proč by vědci zabývající se autoemisí měli opustit Fowlerovu-Nordheimovu rovnici z roku 1928, a objasňuje, proč je vhodnější alternativou Forbesova rozšířená Murphyho-Goodova rovnice. Protože experimentální část zahrnuje metody charakterizace materiálů, je zde také představena vylepšená metodika charakterizace elektronové struktury studovaných materiálů. V experimentální části práce je poskytnuta komplexní analýza studovaných materiálů. Ta zahrnuje jejich optické, elektrické a elektronové charakteristiky struktury, se zaměřením na polykrystalický wolfram, jednosložkovou tixotropní epoxidovou pryskyřici Elantas PDG Epoxylite® E-478 VPI, polymerní grafit a koloidní grafit. Dále je zkoumán transport nosičů náboje ve studovaných materiálech a možné způsoby injekce elektronů na rozhraních wolfram-epoxid, sklo-grafit a wolfram-grafit. Nakonec jsou uvedeny některé aplikace wolframových-grafitových kompozitních emisních katod při použití jako sondy skenovací tunelové mikroskopie v prostředí okolního tlaku, konkrétně uvnitř komor rastrovacího elektronového mikroskopu. Závěrem lze říci, že tato práce vysvětluje jedinečné emisní vlastnosti epoxidových a grafitových tenkých vrstev, které souvisejí s transportem nosičů náboje přes aromatické a alifatické cykly v jejich struktuře.
Item
3D epitaxní tisk polovodičů pomocí elektronové pinzety
(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, ) Ukropcová, Iveta; Bábor, Petr; Jost, Birgit; Šamořil, Tomáš
Pohyb tekutých kapek je studován v mnoha odvětvích fyziky a manipulace s mikro- a nanoskopickými kapkami nabízí velký potenciál například v nanotechnologiích. V této dizertační práci je k manipulaci s AuGe kapkami na germaniovém substrátu ve skenovacím elektronovém mikroskopu použita nová technika zvaná elektronová pinzeta. Elektronový svazek vytváří v místě dopadu lokální teplotní gradient v substrátu a vyvolává směrovou termomigraci kapek směrem k elektronovému svazku. Navíc bylo ukázáno, že pokud je elektronovou pinzetou posouvána kapka, která současně slouží jako katalyzátor pro růst mikrodrátu metodou vapour-liquid-solid (pára-kapalina-pevná látka; VLS), vznikne horizontální mikrostruktura v místě trajektorie kapky. Optimalizace tohoto procesu kombinujícího elektronovou pinzetu a růst VLS je možné využít k vývoji techniky pro 3D epitaxní tisk polovodičů.
Item
Vliv kyseliny hyaluronové na tření a mazání fascií
(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, ) Streďanská, Alexandra; Vrbka, Martin; Bryant, Michael; Serro, Ana Paula
Rastúci počet pacientov trpiacich nešpecifických bolestí chrbta predstavuje významné sociálno-ekonomické výzvy, ktoré si vyžadujú hľadanie účinných liečebných stratégií. Cieľom tejto štúdie, ktorá sa uskutočnila v spolupráci so spoločnosťou Contipro, a.s. je riešiť túto potrebu vývojom viskosuplementu na báze kyseliny hyalurónovej určeného na injekčné podanie do torakolumbálnej fascie na zmiernenie adhézie patologických fasciálnych tkanív, čo je stav často spojený s nešpecifickou bolesťou dolnej časti chrbta. Výskum bol rozdelený na základné a aplikované ciele. Základný cieľ bol zameraný na vývoj šiestich jedinečných tribologických modelov torakolumbálnej fascie na presnú simuláciu trecieho správania fasciálnych tkanív v podmienkach podobných podmienkam in vivo. Tieto modely boli nevyhnutné na skúmanie mechanizmov, ktorými roztoky na báze kyseliny hyalurónovej ovplyvňujú trecie vlastnosti, a na identifikáciu materiálových parametrov rozhodujúcich pre replikáciu správania fasciálneho tkaniva. Aplikovaný cieľ bol zameraný na posúdenie vplyvu rôznych zložení roztokov na báze kyseliny hyalurónovej na zníženie trenia vo fasciálnych tkanivách, čo v konečnom dôsledku viedlo k vývoju optimalizovaného viskózneho doplnku na liečbu nešpecifickej bolesti dolnej časti chrbta. Kľúčové zistenia ukázali, že rýchlosť pohybu, tuhosť materiálu, polomer pinu, predopnutie fascie a molekulová hmotnosť a koncentrácia kyseliny hyalurónovej sú rozhodujúcimi faktormi ovplyvňujúcimi trenie v torakolumbálnej fascii. Zistilo sa, že roztoky kyseliny hyalurónovej s nižšou molekulovou hmotnosťou, najmä tie so zníženou viskozitou, výrazne znižujú trenie tým, že uľahčujú hladší pohyb medzi povrchmi tkaniva. Štúdia tiež identifikovala mechanizmy zníženia trenia v adhezívnych fasciálnych tkanivách mazaných kyselinou hyalurónovou, čím poskytla vedecký základ pre vývoj nového viskosuplementu. Okrem rozsiahlych tribologických meraní sa na ďalšie overenie výsledkov uskutočnila farmakokinetická štúdia.