HÁJEK, T. Letové výkony soutěžních RC kluzáků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Pejchar, Jan

Bakalářská práce vznikla za účelem získání verifikační metody aerodynamických výpočtů používaných při návrhu soutěžních rádiem řízených kluzáků F3K dle specifikace FAI. Pro zdárné vypracování práce si student musel nastudovat nové teorie aerodynamiky, mechaniky letu a seznámit se s problematikou určování letových výkonů letadel za letu. Předložená práce obsahuje jak úvodní teoretickou, tak i navazující praktickou část a naplňuje všechny body zadání. Práce jako celek působí uceleným a přehledným dojmem a je zní patrná studentova orientace v dané problematice. Při řešení student projevil vysokou míru vlastní iniciativy a nad rámec zadání otestoval navrženou metodiku letových zkoušek, aby odhalil její nedostatky. Ze zjištěných skutečností vyvodil patřičné závěry a navrhnul alternativní metodiku použitelnou pro určování letových výkonů většiny malých letadel. Bakalářská práce má dobrou úroveň a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Zikmund, Pavel

Bakalářská práce se týká letových výkonů RC kluzáků a jejich metodice měření. V první části práce jsou definovány požadavky a specifikace kategorie F3K. Úvod do problematiky dále obsahuje přehled kluzáků a stručná kapitola o jejich konstrukci. Další kapitola pojednává o letových režimech kluzáku. Jednotlivé režimy jsou správně spojeny s konkrétními body na poláře. Hlavní část práce spočívá v návrhu metodiky pro měření výkonů v klouzavém letu. Návrh metodiky byl ověřen letovým měřením. Po vyhodnocení výsledků měření byla metodika upravena kvůli omezeným možnostem měřicího vybavení. Text obsahuje minimum překlepů a je na dobré jazykové úrovni. V práci jsou několikrát uvedeny špatné jednotky (str. 5 a 6) a párkrát je uveden špatný odkaz na jinou kapitolu. Letová měření jsou časově i odborně velmi složitou záležitostí. Vzhledem k časové dotaci na bakalářskou práci jde o kvalitní experimentálně podloženou práci. Celkový dojem je velmi dobrý, cíle zadání byly splněny. Proto doporučuji bakalářskou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 64869