BRÁNECKÝ, M. Návrh a realizace úprav zařízení pro metalografické výbrusy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Martin Bránecký se ve své práci zabýval přestavbou zažízení užívaného v laboratoři nejčastěji pro metalografickou analýzu pájených spojů a součástek. Původní zařízení bylo nevýhodné z hlediska trojfázového přívodu napájení, absence bezpečnostního vypínače a příliš prudkého rozběhu točivého pohybu ploten. Nutnost nepřetržité manuální manipulace se vzorky, zejména u odolné korundové keramiky, představovala mnohahodinovou unávnou činnost. Student se nejprve v rešerši seznámil s postupy užívanými při metalografických rozborech. Poté se věnoval návrhu a konstrukci automatizovaného ramene pro uchycení vzorků i přestavbě napájení a ovládání pohonné jednotky, čímž spojil jak dovednosti konstruktérské, tak elektrotechnické. Finální zařízení bylo vybaveno proudovým měničem, který umožnil mimo plynulý rozběh kotoučů také regulaci otáček a napájení běžným 230V přívodem. Dále byl instalován bezpečnostní vypínač a studentem zkonstruovaný časový spínač. Zhotoveno a zapojeno bylo také motorizované rameno pro upnutí vzorku a připraveny byly pomocné upínací přípravky, s jejichž pomocí lze dlouhodobou namáhavou činnost přenechat přístroji. Rameno vzorkem samočinně pohybuje, aby bylo broušení rovnoměrnější. Práce je doplněna návodem k obsluze a připojena je také ukázková sestava vzorků výbrusů, jež bude využita ve výuce se studenty prvního ročníku pro seznámení s vnitřní strukturou něktetých součástek a pouzder užívaných v mikroelektronice. Student pracoval poměrně samostatně, jisté rezervy však byly v časovém rozvržení prací, což zbytečně způsobilo určitou časovou tíseň v závěru, kdy se na další ladění a vytvoření rozsáhlejší sestavy ukázkových výbrusů nedostávalo času. Zadání však bylo z podstatné části splněno, zhotovené úpravy zařízení jsou funkční a jsou již využívány při práci v laboratoři. Proto práci doporučuji k obhajobě s návrhem hodnocení 78b (C).
Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou zpracování metalografických výbrusů od samotné přípravy vzorku přes dělení a broušení vzorku až po zkoumání materiálu vzorku. Hlavním cílem práce byl návrh a realizace modernizace zařízení na broušení metalografických vzorků ROW Rathenow-Metasinex. V úvodní části práce je stručný úvod do metalografie a metalografických výbrusů. Dále práce pokračuje postupem při výrobě metalografických výbrusů, materiály používaných při jejich přípravě a množství dodané energie při jednotlivých operacích. Kapitola končí stručným popisem typů mikroskopů, které se nejčastěji používají k pozorování těchto vzorků. V těchto kapitolách lze nalézt velmi zřídka drobné nedostatky a kapitola působí uceleným dojmem. Dále následuje kapitola o modernizace zařízení na broušení metalografických vzorků ROW Rathenow-Metasinex. V kapitole je popsán původní stav zařízení, jednotlivé mechanické úpravy (konstrukce rámu, pojezdů, upínacího mechanizmu). Dále jsou popsány jednotlivé úpravy elektrických obvodů zařízení. Praktická část končí testováním modernizovaného zařízení a ukázkami metalografických výbrusů, které na něm byly vytvořeny. I přes další drobné nedostatky má práce po odborné stránce dobré zpracování. Formální stránka práce je na dobré úrovni, i když se student v práci nevyhnul některým chybám, např. chybí odkazy v textu na některé obrázky, v souvětích chybí čárky oddělující věty, odkazy na literaturu nejdou v textu číselně po sobě, apod. Dobrý dojem trochu kazí i zřídka vynechaná menší prázdná místa. Práci považuji za splněnou a hodnotím práci stupněm Velmi dobře B (87b)
eVSKP id 54765