JAROŠ, Z. Zpracování projektové dokumentace elektro s částečnou automatizací v rozsahu pro realizaci stavby RD [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

V předložené práci autor řešil problematiku zpracování projektové dokumentace elektro pro rodinný dům. V teoretické části práce autor podrobně zpracoval podmínky a postupy pro projektování silových a datových rozvodů. Jednotlivé kapitoly v teoretické části práce na sebe navazují a je z nich zřejmé, že autor provedl podrobnou rešerši dostupných informačních zdrojů. V praktické části je zpracována projektová dokumentace elektro, včetně výpočtu osvětlení a návrhu systému LPS. S ohledem na autorovi dosavadní zkušenosti z oblasti projektování, hodnotím zpracovanou projektovou dokumentaci jako velmi dobrou. Některé nepřesnosti, které se v dokumentaci vyskytují, pramení především z nízkých praktických zkušeností autora. Autor byl v průběhu zpracování aktivní, pracoval samostatně a technické problémy se vždy snažil vyřešit vlastním návrhem. Práci splňuje veškeré požadavky a náležitost, proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Janík, Daniel

Předložená bakalářská práce pana Zdeňka Jaroše se zabývá zpracováním projektové dokumentace silnoproudých a slaboproudých rozvodů v jednopodlažní budově s částečnou automatizací. Práce popisuje současné trendy v elektroinstalacích, normativní požadavky na ně a bezpečnost. Práce je členěna do osmi kapitol, které na sebe logicky navazují a jsou obsahově celkem vyvážené. V počátku jsou v práci popisovány typy ochran před úrazem elektrickým proudem a ochranné prostředky. Dále se práce zabývá popisem silnoproudých a slaboproudých instalací, používaných prvků a způsoby uložení. V závěru práce je pomocí programu Wils 7.0 navrženo osvětlení v jednotlivých místnostech objektu. V praktické části je vytvořen projekt elektroinstalace včetně technické zprávy, výkresů pro slaboproud, silnoproud, návrh hromosvodu, schéma elektroměrového rozváděče a domovní rozvodnice včetně rozložení prvků v rozváděči. Vzhledem k tomu, že projekt řeší návrh hromosvodu a v praktické části je i navržen, tak v teoretické části postrádám jakoukoli kapitolu, která by se alespoň zkráceně věnovala principu návrhu. Dále jsou v práci nepřesnosti jako například na straně 20 – „Pro ochranu před požárem se používá proudový chránič s reziduálním proudem 30 mA“ nebo na straně 40 a i dále v práci pojem „detektor tříštivého skla“. Ve výkresové části by bylo vhodné rozlišit různou značkou uložení v zemi a v podlaze/betonu. Detektor EPS by bylo vhodné umístit i v ložnici a v místnostech, kde uživatelé objektu spí. V plášťové ochraně EPS jsou navrženy magnetické detektory SA201A, které pracují na principu změny odporu na smyčce. Ústředna JA 100 ale komunikuje s prvky pouze po sběrnici, proto v systému chybí koncentrátor, který by umožňoval tyto magnetické detektory připojit na sběrnici nebo by bylo nutné zvolit jiný typ magnetických detektorů. Práce nepřináší nové poznatky, slouží jako ucelený přehled normativních požadavků na elektroinstalaci. Po jazykové i formální stránce je práce na standardní úrovni. Ve větách občas chybí čárky, výjimečně se objevují i překlepy. Na straně 25 je chybný odkaz. Použitá literatura odpovídá potřebám práce, rozsah literatury je dostatečný. Práce splňuje v plném rozsahu všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením B (81 b).

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 110822