SKOPALOVÁ, S. Binární slitiny s eutektoidní mikrostrukturou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Jan, Vít

Bakalářská práce Simony Skopalové byla zadána jako experimentální studie možnosti přípravy plně eutektoidních struktur ve vybraných systémech. Prvním krokem vypracování tedy bylo studium binárních kovových systémů, ve kterých se vyskytují eutektoidní reakce. Na základě této studie byly vybrány systémy prvků Fe, Ti a Mn a experimentálně pak byly studovány systémy Fe-Ti a Fe-Mn. Všech experimentů se studentka účastnila nebo je vykonávala sama. Z hlediska dalšího užití výsledků nebyl v rámci zpracování bakalářské práce prostor na analýzu dlouhodobě tepelně zpracovaných vzorků a tak práce obsahuje analýzy připravených prášků a následně vzorků bezprostředně po SPS. Pouze ve vzorku Fe-Ti došlo k pozorovatelnému rozpadu, nicméně získané výsledky jsou hodnotné z hlediska dalšího studia těchto systémů a jejich reakcí. Analýzy připravených materiálů jsou provedeny systematicky a přehledně prezentovány se závěry. Bakalářskou práci doporučuji k další obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pouchlý, Václav

Předložená bakalářská práce studentky Simony Skopalové byla zpracována pod vedením doc. Ing. Víta Jana, Ph.D. na téma binárních slitin a jejich eutektoidních přeměn. Cílem práce bylo vypracování literární rešerše, rozbor využití eutektoidních přeměn v konkrétních aplikacích a výroba takovéhoto materiálu. Studentka se ve své práci zaměřila na kovové systémy na bázi Fe-Ti a Fe-Mn. V teoretické části práce je adekvátně rozsáhlá rešerše na dané téma, která ovšem zahrnuje několik nepřesných technických výrazů, jako např. na str. 15. kdy tekutý kov „zmrzne“ místo „ztuhne“. Taktéž musím vytknout nekonzistenci v použitých obrázcích, ať už z pohledu rozlišení, anglického překladu, či zdroje (obzvláště zdroje 19 - wikipedie). Dále by dle mého názoru strany 26–28 měly zapadnout spíše do teoretické části než do experimentální. V rámci experimentální a výsledkové části práce naopak kladně hodnotím rozdělení výsledků a diskuze, což nebývá u bakalářských prací obvyklé. Co se týče samotného experimentu, studentka připravila několik materiálu na bázi Fe-Ti a Fe-Mn pomocí práškové metalurgie. Připravené tělesa studentka analyzovala pomocí elektronové mikroskopie a EDS. Výsledné připravené mikrostruktury se lehce odlišují od plánovaných výsledků, ale to je častým závěrem experimentální práce a nevidím v tom žádný problém. Celkově je experimentální práce přehledně zpracovaná a typického rozsahu. Menší problém vidím opět v citacích, které nejsou úplně konzistentní, ale to je výtka menšího charakteru, proto navrhuji známku B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 142324