HOLÁ, L. Určování mechanických vlastností spongiózní kostní tkáně dolní čelisti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Thomková, Barbora

Študentka sa vo svojej bakalárskej práci venovala problematike určovania hustoty kostného tkaniva v dolnej čeľusti a jej vplyvu na mechanické vlastnosti. Táto problematika spadá do oblasti stomatologickej biomechaniky, na ktorú bola zameraná rešerš literatúry. V práci bolo vykonané meranie hustoty kostného tkaniva v programe ImageJ a jeho klasifikácia pomocou Hounsfieldových jednotiek. Následne študentka z dodaných CT snímok dolnej čeľuste vytvorila 12 výpočtových modelov podoblastí špongiózneho kostného tkaniva s rešpektovaním lokálnych zmien hustoty a určila zdanlivý modul pružnosti špongiózneho kostného tkaniva. Práca bola písaná v zbytočnej časovej tiesni, čo sa prejavilo vo vágnosti niektorých formulácií a záverov. Text je v práci nevhodne citovaný s použitím odkazov na literatúru na koncoch odsekov. Prácu odporúčam k obhajobe a navrhujem známku B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Valášek, Jiří

Předkládaná bakalářská práce je v rozsahu 47 stran a je zaměřena na téma týkající se mechanických vlastností spongiózní kostní tkáně dolní čelisti. Hodnocenou bakalářskou práci je možno rozdělit na teoretickou část (anatomie a popis zobrazovacích metod) a praktickou část (stanovení / měření Hounsfieldových jednotek, zdánlivé hustoty kostní tkáně, CT čísel a stanovení Youngova modulu pružnosti v tahu). Teoretická část je dle mého názoru až příliš rozsáhlá (více jak polovina práce) na úkor srozumitelnosti a zpracování praktické části práce. Rešeršní studie je také provedena jen zevrubně a je zaměřena především na výpis přibližně 12 vztahů pro stanovení Youngova modulu pružnosti v tahu. Informace o tom, čím je vybraná literatura přínosná pro řešení této práce, bohužel chybí. V praktické části práce je provedeno stanovení Youngova modulu pružnosti v tahu na základě několika přístupů: 1) na základě CT čísel získaných z CT snímků, 2) na základě stykových sil vypočtených pomocí MKP, 3) na základě zdánlivé hustoty a Hounsfieldových jednotek. Popis stanovení Youngova modulu pružnosti v tahu pomocí jednotlivých metod je dosti nepřehledně popsán a navzájem se prolíná. Orientace v textu práce je dosti náročná, nenavazuje vhodně logicky na sebe a místy působí chaoticky. I přes tyto nedostatky autorka odvedla kus práce při stanovení Youngova modulu pružnosti v tahu pro konkrétního pacienta na základě jeho CT snímků a také provedla srovnání těchto metod. Škoda, že v závěru práce není doporučení, kterou metodu stanovení Youngova modulu pružnosti v tahu používat, popřípadě nějaká kritéria pro vhodnost použití jednotlivých metod. Pozitivně také hodnotím, z CT snímků vytvořený, výpočtový model kostní tkáně s respektováním nehomogenního rozložení hustoty kostní tkáně. Předkládanou práci hodnotím, vzhledem ke kvalitě zpracování, hodnocením „dobře“/ C a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 132682