GAJDÍK, M. Simulační modelování soustrojí dmychadla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Diplomová práce řeší dynamické modely dmychadla firmy KUBÍČEK VHS. Dynamická analýza modelu dmychadla je směřována na výpočet vibrací pro další analýzy hluku v rámci navazující diplomové práce. Cíle práce byly tímto splněny a předkládaná práce je na dobré úrovni a její výsledky budou dále využitelné v praxi. Prezentované modelování dmychadla lze metodicky použít na modelování dalších soustrojí, jenž vykazují vibrace. Teoreticky popsané metody tlumení vibrací lze efektivně zahrnout do takto vytvořených dynamických modelů a vytvořit tak návrh mechatronického celku založený na modelu. Student pracoval samostatně a prokázal dobrou úroveň znalostí a systematický přístup při řešení dané problematiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Švancara, Pavel

Předložená práce se zabývá simulačním modelováním dynamiky soustrojí dmychadla vyráběného firmou Kubíček VHS. Analýza je zaměřena na výpočet vibrací dmychadla pro následnou simulaci vyzařovaného hluku. Student prokázal schopnost orientovat se v řešené problematice a prokázal dobrou schopnost komplexního přístupu k řešení zadaného problému. V úvodních kapitolách je uveden popis funkce rootsova dmychadla a popis kmitání soustav s více stupni volnosti. Dále následuje pěkně zpracovaný přehled metod tlumení vibrací s důrazem na moderní mechatronické přístupy a patentová rešerše možných konstrukčních úprav skříně a rotorů dmychadla, pro dosažení snížení vibrací a vyzařovaného hluku. V následujících kapitolách jsou potom uvedeny výsledky výpočtového modelování pohybu a vibrací dmychadla s využitím konečněprvkového programového systému ANSYS a multi-body systému ADAMS. Autor v práci prezentuje několik úrovní modelů. Od nejjednodušších s tuhými tělesy a jednoduchými vazbami, přes modely s detailnějšími modely ložisek a ozubených kol, až po modely s poddajnými tělesy. Kladem práce je, že obsahuje i měření na reálné soustavě a ověření vytvářených výpočtových modelů porváním s tímto měřením. Na práci je třeba ocenit, že student zvládl nelehkou problematiku simulace pohybu těles jako celku s uvažováním jejich poddajnosti a tedy vlivu vibrací. Drobným nedostatkem je poněkud horší kvalita některých obrázků a grafů. Také popis jednotlivých vytvářených modelů není příliš logicky uspořádaný a přesný, což znesnadňuje čtenáři orientaci v jednotlivých modelech. Práce splnila cíle uvedené v zadání, je celkově na dobré úrovni, její výsledky budou dále využitelné v praxi a proto ji doporučuju k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 83299